Цигарки пришвидшили поширення стійких до антибіотиків бактерій
Речовини з цигарок і недопалок пришвидшили поширення стійких до антибіотиків бактерій у стічних водах і штучному мокротинні людських легень. Як вважають науковці, контакт із цими речовинами робить бактерії більш стійкими до змін у довкіллі, через що вони частіше виробляють або отримують від інших бактерій гени стійкості до антибіотиків. А оскільки водойми та пляжі люди часто забруднюють недопалками, це може сприяти поширенню стійкості до антибіотиків на великі відстані. Дослідження опублікували в журналі Environmental Health Perspectives.
Як речовини з цигарок робили бактерії стійкими до антибіотиків?
Науковці вивчали появу генів стійкості до антибіотиків у двох видів бактерій — Pseudomonas putida та кишкової палички (Escherichia coli). Обидві ці бактерії є вільноживучими, можуть бути носіями плазмід, тобто коротких послідовностей ДНК, які обумовлюють стійкість до антибіотиків, і передавати ці плазміди іншим бактеріям, зокрема патогенним.
Дослідники провели експеримент, у якому поєднували штами бактерій зі стійкістю до антибіотиків і без неї, у середовищі, що імітувало мокротиння в легенях. Як з’ясували дослідники, під впливом концентрованого цигаркового диму бактерії отримували вдвічі більше генів, пов’язаних зі стійкістю до антибіотиків. Це пояснили високим рівнем окисного стресу в клітинах бактерій, для боротьби з яким вони частіше поглинали плазміди від інших бактерій.
Крім того, дослідники також помістили використані та невикористані фільтри від цигарок у стічні води на декілька тижнів, щоб дослідити, які бактерії поселяться на їхній поверхні. Виявилося, що на фільтрах від викурених цигарок було більше патогенних для людини бактерій і таких, що мали стійкість до антибіотиків, ніж на невикористаних.
- Як з’ясувалося, передаванню генів стійкості до антибіотиків між бактеріями може сприяти й забруднення стічних вод мікропластиком, на якому бактерії осідають і мають більший шанс провзаємодіяти одна з одною.
- Детальніше про те, як стійкість до антибіотиків щороку вбиває щонайменше мільйон людей, яка ситуація з її поширенням в Україні та чому вона погіршилася із початком вторгнення Росії, — читайте у нашому матеріалі «Війна та чума».