Чотири види патогенів вижили у симульованих марсіанських умовах

Принаймні чотири види патогенних для людини бактерій можуть вижити на Марсі, свідчить нове дослідження з симуляцією марсіанських умов. У такому разі для астронавтів, які колонізуватимуть Марс, з'явиться загроза з боку мікробів, яких вони привезуть на нову планету, і які зможуть мутувати у потенційно ще небезпечніших патогенів, міркують науковці у журналі Astrobiology.

GIPHY

GIPHY


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Які бактерії можуть вижити на Марсі?

Дослідники Радбоудського університету та Німецького аерокосмічного центру перевірили можливість виживання на Марсі таких бактерій, здатних спричинити інфекції у людей: Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae та Burkholderia cepacia. Їх по одному поміщали у лабораторні камери, де відтворили умови Червоної планети: ґрунт з подібним до марсіанського складом, безкисневе повітря, радіація та низька температура. Бактерії по-різному реагували на умови поодинці. Наприклад, B. cepacian не могла рости у багатому на перхлорат натрію ґрунті, а зменшення доступу до води ще й суттєво знижувало виживаність мікробів. Однак всі чотири види бактерій все ж виживали до певної міри в марсіанських умовах. Так, S. marcescens, K. pneumoniae та B. cepacia виживали до 21 дня, тоді як P. aeruginosa ще й зберегла можливість розмножуватися.

На думку авторів, їхні результати свідчать про ще одну загрозу для марсіанських колонізаторів — від бактерій, яких вони можуть принести на планету на чи в собі або ж обладнанні. Якщо мікроби пристосуються до складних умов, то можуть мутувати й стати ще небезпечнішими. Імовірність цього вчені хотіли б дослідити у наступних роботах.

  • У далекому минулому Марс міг мати і власні бактерії. Однак можливо, що саме вони й привели до вимирання всього живого на планеті, виробляючи надто велику кількість метану.