Чорна діра з центру Чумацького Шляху зруйнувала зірку 200 років тому

За допомогою космічного телескопа IXPE астрономи виявили сліди потужного рентгенівського спалаху, який відбувся в околицях надмасивної чорної діри Стрілець А*, що знаходиться у центрі Чумацького Шляху. На думку вчених, він виник внаслідок руйнування зорі, яке 200 років тому спричинив Стрілець А*. Дослідження допоможе краще зрозуміти, якою була активність ядра нашої галактики у минулому, пишуть науковці у статті, прийнятій до публікації в Nature. Препринт дослідження доступний на arXiv.

Область навколо Стрільця А* на рентгенівському зображенні, яке отримав телескоп «Чандра». NASA / UMass / D.Wang et al., IR: NASA / STScI

Область навколо Стрільця А* на рентгенівському зображенні, яке отримав телескоп «Чандра». NASA / UMass / D.Wang et al., IR: NASA / STScI

Яка чорна діра знаходиться в центрі нашої галактики?

На відстані близько 26 світлових років від Сонця, у центрі Чумацького Шляху, знаходиться надмасивна чорна діра Стрілець А*, масу якої оцінюють у 4,3 мільйона сонячних. Зараз Стрілець А* не відрізняється високою активністю, тому світність центру нашої галактики на кілька порядків нижча, ніж у галактик з активними ядрами. Втім, астрономи мають можливість спостерігати «відлуння» від минулої активності Стрільця А* — відбиті у молекулярних хмарах навколо нього рентгенівські спалахи, які спровокувала активність чорної діри.

Європейські астрономи з японськими колегами провели нові спостереження за околицями Стрільця А* за допомогою телескопа IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer). Завдяки цьому вдалося виявити сліди спалаху від чорної діри, які відбулися лише 200 років тому при її взаємодії із зорею.

Що спричинило спалах?

Телескоп спостерігав за найяскравішою у рентгенівському діапазоні групою молекулярних хмар на відстані 81 світлового року від Стрільця А*. Телескоп дає можливість вимірювати поляризацію рентгенівського випромінювання, що дозволило астрономам пов'язати спостережуване випромінювання зі Стрільцем А*. Ступінь поляризації випромінювання свідчить, що приблизно 200 років тому світність навколо Стрільця А* можна було порівняти зі світністю ядра сейфертівських галактик — галактик, що відрізняються активними чорними дірами, які провокують яскраве випромінювання та потужні викиди газу на швидкості до кількох тисяч кілометрів на секунду.

На думку астрономів, Стрілець А* міг знищити зорю у ході припливного руйнування. Астрономи сподіваються продовжити дослідження його околиць з допомогою IXPE, щоб отримати більше інформації про минуле чорної діри у центрі нашої галактики.

Раніше ми розповідали, як за допомогою телескопа IXPE астрономи змогли дослідити рентгенівське випромінювання у плеріоні — туманності, утвореній пульсарним вітром.

припливного руйнування
подією припливного руйнування називають явище колапсу зорі при наближенні до горизонту подій чорної діри, де її розривають припливні сили