Бурманські та безпородні кішки виявилися довгожителями

Бурманські, бірманські та безпородні кішки виявилися трійкою найбільш довгоживучих, тоді як сфінкси та британські увійшли до списку з найменшою середньою тривалістю життя. На це вказав аналіз майже 8 тисяч смертей домашніх кішок у Великій Британії. Серед факторів, що виявилися пов'язаними з суттєво меншою очікуваною тривалістю життя, вчені назвали не стерилізованість, чисту породу та неідеальну вагу тіла. Вони вважають, що нові дані дозволять власникам тварин приймати зважені рішення щодо їх лікування — наприклад, чи проводити складні втручання у літніх котів, які вже досягли очікуваної тривалості життя. Дослідження опублікували у Journal of Feline Medicine and Surgery.

Dietmar Ludmann / Unsplash

Dietmar Ludmann / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як довго живуть різні коти?

Для дослідження котячого довголіття науковці проаналізували 7 936 смертей домашніх улюбленців за 2019 та 2021 роки, охопивши з достатньою вибіркою 12 порід. І хоч виявилося, що у середньому коти живуть 11,7 року, але число сильно відрізняється, залежно як від статі, так і породи. Наприклад, самки помирали у середньому у віці 12,5 року, а самці — 11,2 року. Але не стерилізованість збільшувала ризик смерті до трирічного віку в 4,29 раза, а чистопородність — в 1,83 раза. Водночас з кожними 100 грамами зайвої чи недостатньої ваги очікувана тривалість життя скорочувалася на 0,02 року.

Щодо конкретних порід, то бурманська та бірманська кішки виявилися справжніми довгожителями — їхня середня тривалість життя склала 14,4 року. За ними слідували коти змішаної породи з очікуваною тривалістю життя в 11,9 року, що на 1,5 року більше за чистопородних загалом. Однак вони також виявилися групою з найширшим діапазоном тривалості життя — деякі помирали вже у ранньому віці, тоді як інші жили й понад 25 років. А трійкою порід з найменшою очікуваною тривалістю життя виявилися британські (9,58 року) і бенгальські (8,51 року) коти та сфінкси (6,68 року).

  • Раніше подібне дослідження провели щодо собак. Тоді з'ясувалося, що породи з довгими мордами та невеликого розміру, як-от карликові такси, є найбільшими довгожителями. І навпаки, у порід із пласкими мордами очікувана тривалість життя найменша.