«Брама пекла» в Туркменістані вперше за пів століття почала згасати

Масштабна пожежа в родовищі газу в Туркменістані, яку туристи називають «Брамою пекла», вперше з 1971 року почала згасати. Як заявила місцева влада, площа загорання зменшилася втричі, хоча й невідомо протягом якого часу це відбувається. Якщо пожежа згасне повністю, це значно зменшить викиди парникового газу метану, який внаслідок витоків газу виробляється у найбільших у світі кількостях саме в Туркменістані. Про це повідомив Science Alert.

Кратер Дервезе на місці родовища газу в Туркменістані, який називають «Брамою пекла». Tormod Sandtorv / Wikimedia Commons

Кратер Дервезе на місці родовища газу в Туркменістані, який називають «Брамою пекла». Tormod Sandtorv / Wikimedia Commons

Чому зайнялося родовище газу?

Оскільки Туркменістан є країною з четвертими за розмірами у світі запасами природного газу, то під час його перебування в складі СРСР там проводили активні пошуки цих запасів. Під час буріння свердловини біля туркменського села Дервезе в пустелі Каракуми радянські бурильники натрапили на велику підземну порожнину, заповнену газом. Через це ґрунт під вежею з усім обладнанням обвалився, але ніхто не постраждав. Щоб запобігти поширенню небезпечного для людей і худоби природного газу, його вирішили підпалити. За розрахунками геологів, пожежа мала згаснути сама, але покладів газу виявилося достатньо для того, щоб вона продовжувалася протягом 50 років, а видно її було з відстані декількох кілометрів.

Як масштабні пожежі впливають на довкілля

🌳 Навмисні підпали далеко не вперше спричиняють масштабні пожежі. У Китаї спроба армії захопити столицю давнього королівства Намв’єт 2100 років тому закінчилася знищенням лісу рідкісних дерев.

🔥 Але штучні підпали пропонують використовувати й для того, щоб зменшити кількість диму від лісових пожеж. Такий підхід випробували в американському штаті Каліфорнії, що потерпає від сезонних пожеж.

😢 В Україні ж від початку повномасштабного російського вторгнення лише у 2022-2023 роках від пожеж постраждали понад 1500 квадратних кілометрів лісу, найбільше — у Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській і Київській областях.