Бомбардування мікрометеороїдами зберегло Місяцю атмосферу на мільярди років

Завдяки аналізу зразків ґрунту з Місяця, які привезли астронавти місій «Аполлон», планетологи змогли дізнатися, що мільярди років існування атмосфери Місяця підтримують постійні удари мікрометеороїдів. Бомбардуючи поверхню супутника, вони призводять до випаровування речовин з неї. І попри те, що більша частина з них швидко долає місячну гравітацію та відлітає у космос, частка лишається й утворює тонку газову оболонку навколо Місяця. Результати дослідження опубліковані в журналі Science Advances.

Gregory H. Revera / Wikimedia Commons

Gregory H. Revera / Wikimedia Commons

Як ґрунт розповів про атмосферу?

Для дослідження науковцям виявилося достатньо 10 100-міліграмових зразків з Місяця, у яких вчені шукали ізотопи калію та рубідію. Вони прагнули виявити, яке у місячному ґрунті співвідношення менш і більш летких атомів цих елементів, щоб спрогнозувати, як вони покидатимуть Місяць, наприклад, при ударах метеоритів, або через вплив сонячного вітру, що також впливає на випаровування речовин з поверхні супутника.

Так виявилося, що на Місяці більше «важких» ізотопів калію та рубідію, які б не відлетіли внаслідок випаровування від сонячного вітру, але могли б при ударі метеорита або дрібнішого мікрометеороїда. Як вважають науковці, це свідчить, що понад 70 відсотків атмосфери Місяця є продуктом ударів мікрометеороїдів, тоді як лише 30 складають процеси, пов'язані із сонячним вітром. Відкриття відповідає на питання про походження атмосфери Місяця й тепер може стати у пригоді для вивчення атмосфер і на інших подібних небесних тілах.

  • Сучасний Місяць набагато менше піддається масштабним ударам метеоритів й астероїдів, які змінюють його зовнішній вигляд. Тепер за це відповідають люди, через що планетологи запропонували визнати на супутнику початок антропоцену й створити заповідники.