Блискавки на Венері назвали збуреннями її магнітного поля

Характерні для земних блискавок плазмові хвилі в атмосфері Венери виявилися ефектами магнітного поля навколо неї. Під час прольоту біля планети сонячний зонд «Паркер» виявив, що ці хвилі мають інакший напрямок, ніж на Землі, а тому не мають нічого спільного із блискавками. Натомість, вважають вчені, хвилі виникають через збурення венеріанського магнітного поля, повідомляє Space.com з посиланням на статтю з Geophysical Research Letters.

Художнє зображення зонда «Паркер» під час обльоту Венери. NASA / Johns Hopkins APL / Steve Gribben

Художнє зображення зонда «Паркер» під час обльоту Венери. NASA / Johns Hopkins APL / Steve Gribben

Чому у венеріанських блискавках засумнівалися?

Вже кілька десятиліть між науковцями точаться дебати, чи існують на Венері блискавки. Окрім свідчень про світлові спалахи в атмосфері планети, які часто спостерігають телескопи, на блискавки вказували так звані «свистячі» хвилі. Так називають плазмові хвилі, які на Землі виникають при ударі блискавки — поширюючись у верхніх шарах атмосфери, вони видають короткий свист, звідки й отримали назву. Утім, на Венері ці «свистячі» хвилі ніколи не реєстрували на висоті нижче 156 кілометрів, що суперечить їхній появі від блискавок. Підтвердити сумніви планетологів допоміг проліт біля Венери сонячного зонда «Паркер» у 2021 році.

Що побачив «Паркер»?

За допомогою інструмента FIELDS, що на «Паркері» призначений для вимірювання електричних і магнітних полів біля сонячної корони, апарат дослідив динаміку магнітосфери Венери — магнітного поля, що утворюється навколо планети через вплив сонячного вітру. Під час наближення до планети FIELDS зареєстрував кілька «свистячих» хвиль, однак тепер, на відміну від попередніх місій, що вивчали Венеру, про ці хвилі стало відомо більше деталей. Зокрема науковці виявили, що хвилі прямують вниз до планети, а не назовні, як це роблять такі хвилі на Землі під час блискавок. На думку вчених, виявлені хвилі виникають через магнітне перез'єднання — різку зміну конфігурації магнітного поля у місці, де його силові лінії різного напрямку зійшлися разом. Вони збираються дослідити більше даних, які зібрав «Паркер» під час обльотів Венери, щоб уточнити свою здогадку.

  • Пояснити ж світлові спалахи в атмосфері Венери, які сприймаються як ще одне свідчення блискавок, змогла інша команда астрономів. Вони підрахували, що ці спалахи, найімовірніше, провокують дрібні небесні тіла, які згоряють при падінні на планету.