Біологи поспілкувалися з горбатим китом

Біологи змогли встановити контакт з горбатим китом в океані, комунікуючи його «мовою». Видаючи китові звуки вітання з корабля, вчені зацікавили одну з тварин, що плавала поруч, та добилися від неї відповіді. Це перший крок у комунікації з китами, що допоможе не лише краще зрозуміти біологію морських ссавців, а й підкаже ефективні шляхи пошуку позаземного розумного життя. Про дослідження у журналі PeerJ пише Business Insider.

Megaptera novaeangliae. Sylke Rohrlach / Wikimedia Commons

Megaptera novaeangliae. Sylke Rohrlach / Wikimedia Commons

Як кити допоможуть шукати позаземне життя?

Поки що людству невідомі інші форми життя з таким же розвиненим інтелектом, як у людей. Але протягом багатьох десятиліть вчені не покидають зусиль віднайти подібне розумне життя деінде у Всесвіті. Зокрема, для цього було створено проєкт SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, «пошук позаземного розуму»), який, серед іншого, шукає у космосі штучні сигнали. Однак причиною невдачі у пошуках може бути й те, що науковці поки не знають, якими саме можуть бути сигнали від іншопланетян. Припущення дослідників переважно основані на тому, як виглядали б сигнали від людей, однак позаземний розум може бути зовсім не схожий на людський, як не схожий на нього й інтелект численних тварин на нашій же планеті. Тому вчені Каліфорнійського університету в Девісі, Фонду китів Аляски та SETI вирішили, що доцільно потренуватися у встановленні зв'язку з іншопланетянами на земних, високорозвинених тваринах, як-от горбатих китах. Кити відомі своєю складною вокалізацією, подібною до мови, та живуть у невластивому людям середовищі, що дещо наближує їх до потенційного позаземного розуму.

Як поспілкувалися з китом?

Вчені спробували встановити контакт із горбатими китами (Megaptera novaeangliae) на півдні Аляски. Протягом 20 хвилин вони 36 разів з різними інтервалами вмикали в океан звук, що його кити використовують як вітання при спілкуванні один з одним. І на нього відгукнулася 38-річна самка Твен. Кожного разу вона відповідала на сигнал тим самим вітанням, причому витримуючи той же інтервал, що й вчені. Тобто, якщо вчені вичікували 10 секунд, перш ніж видати черговий сигнал, то Твен відповідала на нього теж лише через 10 секунд. Вчені вважають це ознакою свідомого й самостійного залучення Твен до комунікації, і зазначають, що це перший такого роду зв'язок з горбатими китами.

Експеримент з китами дає підказку щодо того, як могла б виглядати перша комунікація з розумними іншопланетянами. Здається, що всупереч різному типу інтелекту, його наявність пов'язана з допитливістю, тож позаземні істоти можуть так само шукати способи зв'язатися з нами, як і ми з ними. Але, вважають вчені, ми можемо пропускати їхні спроби, шукаючи хибні сигнали. Можливо, як науковці при спробі поговорити з китами, іншопланетяни для встановлення контакту з людством могли б використовувати звичні для людей способи комунікації.

Надалі дослідники планують встановити зв'язок з іншими видами високорозвинених тварин, зокрема хижаками, що полюють групами, щоб дізнатися більше про нелюдський розум.

  • Складне спілкування не єдине, чим кити схожі на людей. Як з'ясувалося, вони охоче граються, зокрема можуть до години підкидати в океані жмути водоростей та поміщати їх собі на голову.