Біоінженери створили павутиння, як у Людини-павука

Біоінженери створили павутиння, натхненне павутиною Людини-павука, яке може миттєво затвердіти під час контакту з повітрям і підіймати предмети, що в 80 разів важчі за нього. Матеріал, з якого виготовили павутиння, заснований на шовку тутового шовкопряда, який доступніший за павутину. І хоча павутиння вже доволі міцне, воно все ще поступається у міцності природному, тож науковці продовжують удосконалювати його формулу. Про це розповів New Atlas з посиланням на статтю в журналі Advanced Functional Materials.

Як розробили павутиння?

Американські біоінженери вивчали властивості фіброїну — білка, який міститься у шовку тутового шовкопряда (Bombyx mori) та деяких інших комах. Вони помітили, що після додавання органічних розчинників, таких як спирт чи ацетон, розчин фіброїну перетворюється на гідрогель. Щоб пришвидшити цей процес, науковці додали до розчину дофамін, а міцності та липучості досягли за допомогою боровмісного буфера та хітозану, який виготовляють з полімеру клітинних стінок грибів хітину.

Як виявилося, така формула забезпечила усі необхідні властивості, щоб після вистрілювання штучної павутини з тонкої голки вона прилипала до поверхонь та витримувала натяг. В експериментах нитки такого павутиння підіймали болти, скальпелі, пробірки та шматки деревини з відстані 12 сантиметрів. Поки що павутиння у 1000 разів крихкіше за павутиння справжніх павуків, але розробники сподіваються, що воно знайде застосування у тканинній інженерії, доставленні ліків, створенні біоматеріалів та адгезивних поверхонь.

Що ще науковці роблять з павутинням

🧬 Додавання до геному тутових шовкопрядів гена павуків змусило їх плести кокон не з шовку, а з подібного на павутиння матеріалу.

🕸 А обробка вже готового шовку тутових шовкопрядів металами та цукрами зробила його на 70 відсотків міцнішим за павутиння.

🧪 Павутиння, зв’язане біохіміками з молекул павучого білка спідроїну виявилося міцнішим за те, що плетуть самі павуки.