Біоінженери розробили генетично модифіковану бактерію, яка знищує гени інших стійких до антибіотиків бактерій у стічних водах. Такий підхід застосували тому, що стійкі до антибіотиків бактерії можуть потрапляти до стічних вод з побутових відходів, а там передавати гени стійкості іншим бактеріям і сприяти поширенню небезпечних хвороб, які не піддаватимуться лікуванню традиційними антибактеріальними засобами. Про розробку повідомили у журналі Nature Water.
На що здатна бактерія-мисливець на гени?
Для розробки методу очищення води дослідники модифікували поширену нешкідливу бактерію Shewanella oneidensis. Ця бактерія здатна виробляти та виділяти фермент для розщеплення генів стійкості до антибіотиків, які потрапляють у воду після загибелі чи пошкодження оболонки стійких бактерій.
В експерименті виявилося, що модифікована бактерія здатна знижувати 99,92 відсотка генів стійкості за чотири години роботи у стічних водах, а за шість годин таких генів у воді майже не залишалося. Як зауважують науковці, цей метод є більш селективним, екологічним та економічно вигідним, ніж розповсюджені методи дезінфекції хімічними речовинами чи ультрафіолетом.
Що ще відомо про стійкість бактерій до антибіотиків
🧬 Американським науковцям вдалося описати в бактерій новий клас залучених до обміну речовин генів, які можуть надавати бактеріям стійкості до антибіотиків.
🦠 Поширенню генів стійкості до антибіотиків у стічних водах може сприяти велика кількість у них мікропластику, адже він збирає на своїй поверхні бактерії та збільшує ймовірність їх контакту.
🦆 А переносниками таких стійких бактерій по всьому світу можуть бути птахи, особливо з міст, адже велику кількість стійких штамів бактерій виявили у міських качок, мартинів та ворон.
✈️ Часом з відпустки можна привезти не лише сувеніри, але й, як вважають нідерландські науковці, нові гени стійкості до антибіотиків, поширені в місцях відвідування.