Білок поширеного у дорослих вірусу посприяв раку мозку

Цитомегаловірус, носієм якого є близько половини дорослих, може збільшувати ризик агресивної пухлини мозку — гліобластоми — через експресію єдиного білка, йдеться у статті нідерландських та німецьких науковців у журналі Science Signaling. Білок сприяє активації сигнального шляху, що допомагає виживанню та поширенню злоякісних клітин пухлини.

Цитомегаловіруси у клітинах нирки. CDC / Dr. Haraszti / Wikimedia Commons

Цитомегаловіруси у клітинах нирки. CDC / Dr. Haraszti / Wikimedia Commons

Як вірус пов'язаний із раком мозку?

Цитомегаловірус, як і інші представники герпесвірусів, після інфікування лишається в організмі, не викликаючи ознак хвороби. Це посприяло тому, що приблизно кожна друга людина є його безсимптомним носієм. Між тим, це не означає, що збудник зовсім не проявляється — деякі його гени все ще можуть експресуватися, як-от ген білка US28. Його також виявляли у клітинах гліобластоми, вказуючи на потенційну роль у розвитку хвороби. Вчені Вільного амстердамського університету та їхніх німецьких колег вирішили уточнити внесок вірусного білка у гліобластому та провели дослідження на людських клітинах.

Як вірусний білок сприяє раку?

Досліди показали, що експресія US28 активує у клітинах гліобластоми, а також інфікованих цитомегаловірусом клітинах людини, сигнальний шлях S1P, який сприяє розростанню та виживанню ракових клітин. Однак хороша новина у тому, що шкідливому впливу вірусного білка можна протистояти, якщо пригнітити сигналізацію S1P. Використавши внутрішньоклітинні антитіла, націлені на US28, дослідники перешкодили активації сигнального шляху S1P. Ці знання можуть допомогти у створенні нових дієвих підходів до лікування гліобластоми.

Інші потенційні методи боротьби з гліобластомою

🧠 Знедавна імовірними ліками проти гліобластоми стали розглядати вже наявний засіб проти епілепсії

🔊 А доставити ліки до мозку може допомогти ультразвук чи нанокапсули

🧴 Щоб пухлини не поверталася після видалення хірургічним шляхом, вчені пропонують вносити на її місце активний гідрогель


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!