Безголові слимаки, Ноїв ковчег на Місяці та діадема для політикинь бронзового віку

Цього тижня у нашому дайджесті археологи розібралися зі статтю політичного життя на півдні Іспанії, кліматологи попередили про майбутню непридатність тропіків, а нейромережа допомагала розібратися із поняттям краси та створювала портрети «ідеальних» людей.

Морські слимаки обезголовилися та виростили собі нові тіла

Ящірки зі своїми хвостами тепер можуть нервово відходити в сторону — японські біологи виявили ще більш екстремальний вид автотомії. Спостерігаючи за морськими слимаками, вони помітили нещасного, який здійснив акт автотомії і позбавився голови. Вчені могли б кинути Elysia marginata, адже хто виживе без життєво важливих органів.

Однак, з’ясувалося, що не варто недооцінювати тих, хто добровільно втрачає голову — через декілька годин голова повечеряла водоростями, закрила рану позаду і за декілька тижнів виростила собі нове тіло із серцем та рештою необхідних органів. Варто додати, що старе тіло теж не пасло задніх і залишалося із робочим серцем ще кілька місяців, поки не розклалося. Вчені підозрюють, що безбашеність слимаків можна пояснити спробами позбутися паразитів, бо ні після того, як молюсків кололи, ні після того, як різали, голову добровільно ніхто не втрачав.

Science News

Science News

Через глобальне потепління тропіки можуть стати непридатними для проживання

22 глобальні кліматичні моделі показали, що у разі нагрівання світу на температуру більше, ніж на 1,5 градусів Цельсія, температура у тропіках сягне непридатних для людини значень. За межею у 35 градусів людина вже не зможе охолоджуватися завдяки випаровуванню поту та витримувати спеку. Аналіз групи показує, що лише обмеження глобального потепління нижче рівня у 1,5 градуси Цельсія не дозволить регіону досягти порогової температури.

Вчені запропонували вивезти насіння, сперму та яйцеклітини зберігатися на Місяць

Мріємо, щоб вчені придивилися до слимаків із попередньої новини перш ніж втілювати свою ідею побудувати «Ноїв ковчег» на Місяці. Якби слимаки могли потрапити у списки пасажирів ковчегу, то разом з іншими 6,7 мільйонами видів живих організмів, вони мешкали б у зручних кріогенних модулях у лавових тонелях супутника. Такий гуртожиток для земного біорізноманніття американські дослідники планують заселити за 250 запусків ракет, а живити новоселів за допомогою сонячних панелей.

Круглі черви без очей пристосувалися розрізняти кольори

Разом зі слимаками можна привітати і нематод, яких природа хоч і обділила очами та відповідальними за зір генами, але все ж не забула та навчила бачити синій колір. Вчені помітили це, коли нематода відмовилася їсти улюблену культуру кишкових паличок, коли дослідники підсвітили її синім. Таку кольорову вибірковість науковці пов’язали із із токсином небезпечної для червів бактерії, та довели, що нематоди обходять їх стороною у тому числі завдяки тому, що «бачать».

GIPHY

GIPHY

М’який робот з плавниками поплавав на дні Маріанської западини

Може здатися, що лавові тунелі Місяця та кріогенні камери не найприємніше місце, однак варто згадати, що і на Землі можна знайти малодосліджені, темні та не дуже придатні до життя місця. Наприклад, Маріанська западина, де можливо зустріти лише когось, хто зможе витримати надвисокий тиск ще й без світла. Там і роботам було б складно витримати, але інженери вирішили підгледіти правила виживання у ендеміка Маріанської западини, що мешкає там на глибині понад шість тисяч метрів. Розділені електронні компоненти допомогли м’якому роботу з плавниками самостійно поплавати в лабораторії, озері, у Південно-Китайському морі та навіть пофотографувати Маріанський жолоб на глибині шість тисяч метрів.

Діадема вказала археологам на визначну політичну роль жінок в Іспанії бронзового віку

Археологи знайшли срібну діадему у похованні на південному сході Іспанії часів Ель-Аргарської культури, а разом з нею і 29 інших коштовних предметів, асоційованих саме з похованою там жінкою. Зважаючи на те, що у подібних похованнях у чоловіків було значно менше речей і в основному це були мечі та кинджали, вчені вважають, що прикраси свідчать, що уряд та ідеологічна легітимація могли належати певним жінкам.

Знайдені у могилі прикраси. J.A. Soldevilla / Arqueoecologia Social Mediterrània Research Group, Universitat Autònoma de Barcelona

Знайдені у могилі прикраси. J.A. Soldevilla / Arqueoecologia Social Mediterrània Research Group, Universitat Autònoma de Barcelona

«Ефект дверного отвору» списали на мультизадачність та зміну середовища

Помічали, як раптом всі думки з голови кудись тікають, варто вам переступити поріг кімнати? А всі ці заглядання у холодильник по кілька разів так, ніби там щось має з’явитися? Це все «ефект дверного отвору» — не надто приємний фокус, який виробляє з нами наша власна перевантажена робоча пам'ять. Цього разу вчені вирішили провести 74 добровольців через віртуальні кімнати та з’ясували, що сам прохід через дверний отвір не мав суттєвого впливу на пам'ять. Наш мозок збиває з пантелику перехід з однієї локації в іншу, із відмінним середовищем — він готується отримати нову інформацію і може стирати попередні задачі, які відносить до контексту попереднього середовища. Втім, ви можете і самі обманути свій мозок та навчитися зосереджуватися на одній задачі за раз, щоб йому нічого було стирати.

Робота в нічний час погіршила здатність клітин виправляти пошкодження ДНК

Ми вже багато писали про те, наскільки нам необхідний здоровий сон за нормальним графіком. Однак, цього разу вчені помітили, як робота за нічним графіком може зробити нашу ДНК вразливішою до пошкоджень, які призводять до раку. Для дослідження 14 здорових добровольців не спали протягом доби з постійним світлом у напівлежачій позі, щогодини виходячи на перекус та кожні три години на аналіз крові. Аналізи показали, що лейкоцити людей на нічних змінах суттєво вразливіші до викликаного радіацією пошкодження ДНК і тому вчені припускають, що нічна робота призводить до зсуву часових рамок активації пов'язаних із раком генів таким чином, що це пригнічує здатність організму відновлювати пошкоджену ДНК. Якщо впізнали себе у проведеному експерименті, не врахвуючи аналізи крові, то варто звернути увагу на свій графік сну та умови роботи.

GIPHY

GIPHY

Нейромережа створила ідеальні обличчя за індивідуальними мірками

Вам може здатися, що створені алгоритмом портрети зовсім несимпатичні, однак, чи могли би ви самі відповісти на питання, що таке краса? За допомогою глибинного навчання розробники вирішили спробувати вгадати уподобання 30 добровольців за даними активності їхнього мозку. І нейромережі це вдалося на 80 відсотків, враховуючи, що вчені провели подвійний сліпий аналіз. За їхніми словами, таку нейромережу можна буде натренувати для дослідження таких психологічних явищ як смак, виявлення несвідомих установок, стереотипів та моделювання переваг для прийняття певного рішення.

Процес генерації «ідеальних» портретів відповідно до активності мозку учасників. Mich Spape / YouTube