Батьківська зоря ультрагарячого юпітера розплавила його ядро

Спостереження за ультрагарячим юпітером WASP-76b виявили в його атмосфері 14 елементів, які можуть випаровуватися з ядра планети під впливом випромінювання батьківської зорі планети. Однак, на нічному боці WASP-76b, який ніколи не повертається до світила, ці елементи, зокрема оксид ванадію, потрапляють у холодну пастку, де конденсуються і випадають металевим дощем. Результатами спостережень вчені поділилися у Nature.

NASA, ESA and G. Bacon

NASA, ESA and G. Bacon

Що спричинило таку погоду на планеті?

WASP-76 b володіє масою у 0,9 маси Юпітера та знаходиться екстремально близько до своєї зорі — на відстані 0,03 астрономічної одиниці, тож рік на планеті триває всього 1,8 земного дня. Своїм випромінюванням батьківське світило WASP-76 b нагріває планету до 2 400 градусів Цельсію, що, як виявилося, плавить ядро WASP-76 b.

Нові спостереження за WASP-76 b, які провели астрономи за допомогою спектрографа MAROON-X, розміщеного в наземній обсерваторії Джеміні, виявили в атмосфері планети залізо, натрій, кальцій, хром, літій, а також і тугоплавкі метали, як-от ванадій. На думку науковців, руйнівний вплив батьківської зорі не лише скидає з планети її атмосферу, а і плавить її власне ядро, що зумовлює вміст металів в атмосфері WASP-76 b.

Втім, планета припливно замкнена зі світилом, тобто завжди обернена до нього одним боком. Тому, як вважають астрономи, частина з випарованої з ядра речовини знову конденсується в атмосфері WASP-76 b, випадаючи дощами на її нічному боці.

Раніше ми розповідали, як в атмосфері ультрагарячого юпітера виявили самарій — найважчий зі знайдених на екзопланетах елемент.

своєї зорі
Батьківська зоря планети, WASP-76, належить до сонцеподібних. Вона в 1,46 раза масивніша за Сонце та має в 1,7 раза більший радіус