Бактерії у пухлинах запідозрили у сприянні метастазам

Окремі бактерії у ракових пухлинах ротової порожнини та колоректального раку пригнічують реакції імунної системи, вважають американські онкологи. У дослідах, присутність бактерій, головно роду Fusobacterium, супроводжувалася меншою кількістю у пухлинах Т-клітин з протираковою дією, а також схильністю ракових клітин до міграції. Про це повідомляється у статті журналу Nature.

Вирощені в лабораторії ракові пухлини без бактерій (зліва) та з бактеріями (справа, бактерії помітні рожевими). Jorge Luis Galeano Niño / Bullman Lab

Вирощені в лабораторії ракові пухлини без бактерій (зліва) та з бактеріями (справа, бактерії помітні рожевими). Jorge Luis Galeano Niño / Bullman Lab

Бувають мікроби всередині пухлин?

Різні частини нашого тіла постійно заселені великою кількістю мікроорганізмів. Звісно, це кишківник, чию роль у нашому здоров'ї важко переоцінити, а також мікроби шкіри й слизових оболонок, що сприяють (або перешкоджають) захисній функції наших покривів. Утім, менш очевидно, що різні мікроскопічні істоти живуть і всередині пухлин, оскільки там імунна система діє менш ефективно й вони мають вищі шанси вижити й розмножитися. Цей факт навіть пропонують використати для доставлення разом із бактеріями в ракові пухлини лікарських препаратів. Але наука все ще мало знає про те, як мікроби загалом впливають на пухлинний процес і прогноз лікування. Дослідження на чолі з ученими Онкоцентру Фреда Гатчінсона в Сієтлі доповнює розуміння.

Що нового стало відомо про зв'язок мікробів і раку?

Науковці дослідили мікробний склад пухлин від пацієнтів із раком ротової порожнини та пацієнтів з колоректальним раком. З'ясувалося, хоч у різних частинах пухлини відрізняється мікробний склад, одним із найбільш поширених мікробів обох типів раку є бактерії Fusobacterium. Вони частіше накопичувалися у пухлинних клітинах із аномальною кількістю хромосом.

Фузобактерії мали один із найбільших впливів на характеристику раку. У ділянках пухлин, де ці мікроби оселилися, імунна система була більш пригніченою, тобто ще гірше виявляла й боролася з раковими клітинами, ніж зазвичай. Так, Т-клітини, здатні знищувати злоякісні клітини, були рідкісними у присутності цих мікробів. Коли вчені інфікували бактеріями вирощені в лабораторії сфери колоректального раку, клітини пухлин також ставали більш схильними відділятися й мігрувати.

Автори вважають свої результати свідченням, що окремі бактерії можуть сприяти метастазуванню раку. У такому разі при боротьбі з раком може виявитися доцільним використання поруч з протираковими препаратами й антибіотиків. Але не виключено, що в організмі існують інші стримувальні механізми, які вчені не мали змогу виявити у дослідах у пробірках.