Австралійські комарі пристосувалися пити кров із ніздрів райок. Так їх важче помітити

Самки одного з австралійських видів комарів розвинули унікальну стратегію харчування кров'ю райок: вони п'ють кров із ніздрів амфібії, завдяки чому ховаються в її сліпій плямі. Досліджуючи вибір місця харчування комарів, науковці зможуть краще зрозуміти, як ці комахи переносять небезпечні хвороби серед земноводних. Незвичну поведінку описали австралійські та німецькі вчені у журналі Ethology.

Самки Mimomyia elegans сіли попити кров з ніздрів австралійських райок. John Gould, Jose W. Valdez / Ethology, 2023

Самки Mimomyia elegans сіли попити кров з ніздрів австралійських райок. John Gould, Jose W. Valdez / Ethology, 2023

Як комарі непомітно дістаються ніздрів?

Дослідники Ньюкаслського університету та Німецького центру інтегративного дослідження біорізноманіття протягом трьох років спостерігали за австралійськими райками (Litoria) — невеликими безхвостими земноводними, що подібні виглядом до звичних у наших краях деревних райок (Hyla arborea). За цей час науковці 12 разів помічали, як комарі Mimomyia elegans прицільно контактували з райками. У всіх випадках комахи живилися кров'ю безпосередньо з ніздрів, орієнтуючись між очима амфібії у тому ж напрямку, що й вона. У двох випадках вченим вдалося застати, як комарі дістають ніздрів непоміченими. Комарі підлітали до жертви та сідали на її спину, відтак поступово йшли по ній вперед, поки не добиралися самих ніздрів. Хоч відомі й інші види комах, які живляться кров'ю земноводних, але це перше спостереження харчування винятково в ніздрях. Вчені припускають, що вибір падає на цю ділянку через її тоншу шкіру чи густішу судинну сітку.

  • Ще один випадок, коли комахи перехитрили амфібій, стосується ос-гончарів. Самці цих комах виявилися здатними відбитися від атак райок власними геніталіями.