Астрономи знайшли найстарішу пару близьких ультрахолодних карликів

Американські астрономи повідомили про відкриття подвійної зоряної системи, яка побила одразу два рекорди. Пару ультрахолодних карликів розділяє всього мільйон кілометрів один від одного, а їхній вік вчені оцінили мільярдом років. Про відкриття на своєму сайті повідомляє Північно-Західний університет, вчені з якого брали участь в дослідженні.

NASA / JPL Caltech image

NASA / JPL Caltech image

Що це за зірки?

Ультрахолодними карликами називають зоряні та субзоряні об'єкти, що володіють ефективною температурою у менш як 2 700 кельвінів (для порівняння, температуру Сонця оцінюють у 5 778 кельвінів). Їх вважають достатньо поширеними об'єктами у Всесвіті, однак через тьмяність помітити їх можна переважно в інфрачервоному діапазоні.

Особливо цінними для астрономів є подібні об'єкти, що знаходяться в подвійних системах, адже у них вчені мають можливість детальніше дослідити властивості світил, зокрема розміри і масу, а також можливі умови формування. Нову пару ультрахолодних карликів вдалося відкрити астрономам Північно-Західного та Каліфорнійського університетів, що в США.

Що знайшли астрономи?

В архівних даних інфрачервоних оглядів неба наземної обсерваторії Кека вчені виявили найближчу і найстаршу систему з пари ультрахолодних карликів LP 413-53AB у сузір'ї Тельця. Їм достатньо всього 20,5 години, щоб здійснити оберт одна навколо одної. Вік LP 413-53AB науковці оцінили в мільярд років, що за словами відкривачів, більше за відомі досі подібні системи.

Як вважають вчені, карлики не могли утворитися з такими орбітами, тож можливо, що їхньому положенню передувала міграція. Або так зблизити членів LP 413-53AB міг колапс третього компонента системи. Астрономи продовжили спостереження за LP 413-53AB, щоб краще зрозуміти її характеристики.

Раніше ми розповідали, як завдяки астрономам-аматорам вдалося відкрити 34 подвійні системи з ультрахолодними карликами. Найтіснішою серед них виявилася пара білого карлика із ультрахолодним — їх розділяє всього 169 астрономічних одиниць.

Рекордно близькі і рекордно далекі

🕳️Дуже великий телескоп знайшов тісну пару чорних дір, відстань між якими складає всього 1 600 світлових років

🟤А в архівах проєкту громадянської науки Backyard Worlds знайшлася пара коричневих карликів на відстані 129 астрономічних одиниць, що є найбільшою з відомих для таких систем