Астрономи знайшли найбільшу структуру з галактик у Всесвіті

Астрономи виявили найбільшу структуру Всесвіту — масив з галактичних скупчень масою як 200 квадрильйонів Сонць, що простягається на відстань у більш як на 1,3 мільярда світлових років. Для порівняння, наша галактика у 13 тисяч разів менша. За формою структура нагадує довгу нитку з багатьма розгалуженнями, тому відкривачі назвали її «Кіпу» — на честь лічильної системи інків, для якої використовувалися шнури з вузликами на них. Присвячена відкриттю стаття прийнята до публікації в Astronomy and Astrophysics та доступна на arXiv.

«Кіпу» (червоним) поруч з іншими відомими надструктурами Всесвіту. Bohringer et al. / arXiv, 2025

«Кіпу» (червоним) поруч з іншими відомими надструктурами Всесвіту. Bohringer et al. / arXiv, 2025

Як таку надструктуру досі не помічали?

Саме через те, що «Кіпу» має настільки великий розмір, її важко помітити — для цього потрібні широкі огляди неба, які часто недоступні чи не мають достатньо чутливих інструментів. Щоб відкрити «Кіпу», науковці скористалися рентгенівським випромінюванням від галактик, які у неї входять. Для цього їм знадобилися дані супутника ROSAT, який здійснив рентгенівський огляд всього неба, а також алгоритм, що оцінював відстані між скупченнями.

Науковці створили тривимірну карту структури, а також підрахували, що у «Кіпу» входить щонайменше 68 галактичних скупчень. Відстань між ними не перевищувала 182 мільйони світлових років. Це свідчить, що вони гравітаційно пов'язані між собою та дійсно являють єдину структуру, а не випадкове згущення окремих галактик.

Інша космічна надструктура, як і «Кіпу», теж отримала назву через свою форму. «Велике кільце» з галактик розміром в 1,3 мільярда світлових років виявили у ході дослідження спектрів галактик.