Астрономи вперше знайшли повислу на космічному павутинні темну матерію

Корейським науковцям вперше вдалося виявити ознаки темної матерії, яка «звисає» на космічному павутинні — волокнах, вздовж яких розташована речовина, що складає зорі, галактики й міжгалактичний простір. Безпосередньо темну матерію телескопи, звісно, не побачили, але виявили її гравітаційний вплив, який посилив світло волокон матерії. Відкриття є першим виявленням темної матерії на сегментах космічного павутиння, розповідає Space.com. Стаття астрономів опублікована у Nature Astronomy.

Згустки темної матерії (зеленуваті плями) в уявленні художника. Так вони мають розподілятися у скупченні Волосся Вероніки, вважають астрономи. Hyeong Han et al.

Згустки темної матерії (зеленуваті плями) в уявленні художника. Так вони мають розподілятися у скупченні Волосся Вероніки, вважають астрономи. Hyeong Han et al.


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що робить темна матерія у космічному павутинні?

І теоретичні дослідження, і спостереження за космосом, підтверджують, що принаймні 25 відсотків Всесвіту складається із темної матерії — речовини, що не випромінює і не поглинає жодного світла, а тому не піддається прямому виявленню. Астрономи реєструють гравітаційний вплив темної матерії, наприклад, на рух зірок. Але дотепер точно невідомо і з чого складається темна матерія, і як вона розподілена, і яким чином впливає на видиму речовину Всесвіту.

Зокрема незрозуміло, як темна матерія взаємодіє із космічним павутинням — величезною мережею взаємопов'язаних волокон речовини, які тягнуться на відстані у десятки мільйонів світлових років та об'єднують галактики й галактичні скупчення. Вздовж цих же волокон мала б знаходитися і темна матерія. Але дотепер її у них помічати не вдавалося, поки астрономи Університету Йонсе не звернули увагу на масивне скупчення галактик Волосся Вероніки.

Як повисла темна матерія?

Наземна обсерваторія «Субару» стежила за однією зі складових космічного павутиння всередині скупчення Волосся Вероніки — так званими внутрішньокластерними волокнами. Вважається, що вздовж них темна матерія, мов звисаючи, має розподілятися у скупченнях галактик. І якщо досі ознак цього не було, то тепер «Субару» вдалося виявити тонке світіння цих газових волокон, яке посилив гравітаційний вплив темної матерії.

Світло волокон заслабке, щоб його розгледіли телескопи, але темна матерія виступила як лінза, коли її вплив змінив траєкторію фотонів світла. Так вчені і підтвердили її існування на волокнах. Відкриття не лише підтверджує ідею існування космічного павутиння, яке складається також і з темної матерії, а й допоможе краще зрозуміти, як вона у минулому впливала на розвиток Всесвіту.