Зорі на краю нашої Галактики виявилися повільнішими

Швидкість зір на краю Чумацького Шляху виявилася меншою, ніж у зір з центру нашої галактики. Вчені вважають, що уповільнює зорі вплив темної матерії, а різниця у швидкостях свідчить, що у центрі Чумацького Шляху темної матерії менше, розповідає MIT News. Стаття астрономів опублікована у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Видиме з Землі світіння зір у площині Чумацького Шляху. Dirk Hoppe

Видиме з Землі світіння зір у площині Чумацького Шляху. Dirk Hoppe


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як темна матерія і зорі пов'язані?

Близько 25 відсотків Всесвіту займає темна матерія, яку, утім, неможливо побачити, адже вона не поглинає, не відбиває та не випромінює жодного світла. Виявити темну матерію можна лише за її гравітаційним впливом, наприклад, на галактичні скупчення, окремі галактики й зорі у них. Темна матерія впливатиме на рух зір, відхиляючи їх і уповільнюючи. І хоч на кожній окремій зорі цей вплив непомітний, то на відмінностях руху тисяч зір його можна виявити. У новому дослідженні кількості темної матерії у Чумацькому Шляху астрономи Массачусетського технологічного інституту проаналізували рух 120 309 зірок — втричі більшу кількість, ніж враховували попередні дослідження.

Як уповільнилися зірки?

Науковці аналізували зорі як у центрі Чумацького Шляху, так і на відстані 97,8 тисячі світлових років від нього (вся наша Галактика має діаметр у 100 тисяч світлових років). І виявилося, що на відстані 25 тисяч світлових років від центра зорі мають середню швидкість у 234,1 кілометра на секунду. А на відстані вже 98 тисяч світлових років вона складає вже 172,9 кілометра на секунду — стрімко падати швидкість починає вже на відстані 55 тисяч світлових років. Обробивши ці дані про рух зір з урахуванням розподілу темної матерії у нашій Галактиці, астрономи дійшли висновку, що у центрі її менше, ніж на околицях. За оновленими розрахунками, кількість темної матерії у Чумацькому Шляху складає 180 мільярдів мас Сонця, що менше, ніж передбачали попередні розрахунки. Науковці сподіваються, що уточнити їх розрахунки допоможе більша кількість даних про рух зір у Чумацькому Шляху.