Астрономи вперше застали руйнування планети її батьківською зорею

Астрономам вдалося застати, як сонцеподібна зоря при перетворенні на червоного гіганта поглинула свою планету. Подія проявила себе коротким оптичним спалахом. За його характеристиками вчені уточнили, що загибла планета була приблизно вдесятеро більша за Юпітер за масою. Стаття опублікована у Nature.

 K. Miller/R. Hurt (Caltech/IPAC)

K. Miller/R. Hurt (Caltech/IPAC)

Що побачили астрономи?

На пізніх етапах еволюції зорі, подібні до Сонця, перетворюються на червоних гігантів — яскравішають та розширюються до розмірів кількох сотень Сонць. За п'ять мільярдів років і наше світило перетвориться на червоного гіганта, а підказки до того, як це вплине на Сонячну систему, зокрема і нашу планету, астрономи знайшли на відстані 12 світлових років від нас. В архівних даних огляду неба Zwicky Transient Facility вчені виявили короткотривалий спалах під назвою ZTF SLRN-2020, який на думку науковців, свідчить про руйнування планети через перетворення її батьківського світила на червоного гіганта.

Поєднавши дані спостережень телескопів NEOWISE, Swift, Кека та інших обсерваторій, астрономи виявили, що спалах досяг пікової яскравості за 10 днів, а потім повільно тьмянішав протягом пів року. При цьому за сім місяців до спалаху джерело збільшувало свою яскравість у середньому інфрачервоному діапазоні, що на думку науковців, пов'язано з випромінюванням пилової оболонки, яка оточує фотосферу зорі.

Порівнюючи дані про спалах з моделями, астрономи дійшли висновку, що його спровокувала загибель планети масою як 10 Юпітерів. Вона оберталась близько до своєї зорі і тому стала жертвою зоряної еволюції.Астрономи сподіваються знайти більше подібних спалахів, щоб краще зрозуміти, яка доля може чекати і на нашу Сонячну систему.

Раніше ми розповідали про вшестеро більшу за Юпітер планету, яка повільно наближається до свого батьківського світила, що призведе до її руйнування за 2,5 мільйона років.