Астрономи виявили пульсації гамма-променів від чорної діри з центру Чумацького Шляху

Астрономи виявили пульсації потоку гамма-променів з околиць Стрільця А* — надмасивної чорної діри з центру Чумацького Шляху. Вони відбуваються кожні 76,32 хвилини та можуть свідчити про те, що навколо чорної діри обертається якесь тіло, як наприклад, згусток гарячого газу. Про це розповіло Science Alert, а стаття астрономів доступна на arXiv.

Художнє зображення гамма-випромінювання Чумацького Шляхку. 

Художнє зображення гамма-випромінювання Чумацького Шляхку.

Яке випромінювання може бути у чорної діри?

Попри те, що самі чорні діри не здатні випромінювати світло у будь-якому діапазоні, вони можуть провокувати випромінювання у газу, який знаходиться навколо них. Так і навколо Стрільця А* астрономи фіксують інфрачервоне, рентгенівське, радіо- та гамма-випромінювання, яке виникає через прискорення частинок під впливом гравітації чорної діри.

Раніше вчені помітили, що з деякою періодичністю інфрачервоне, рентгенівське і радіовипромінювання від Стрільця А* «мерехтить» — періодично пульсує, змінюючи інтенсивність. Причини цього явища досі невідомі, однак підказки можуть дати пульсації гамма-випромінювання, які виявили астрономи Національного автономного університету Мексики спільно з німецькими колегами.

Що незвичайного виявили астрономи?

Науковці проаналізували 180 днів спостережень за Стрільцем А* космічної гамма-обсерваторії «Фермі». Виявилося, потік гамма-променів з околиць чорної діри посилюється кожні 76,32 хвилини, що подібно до пульсацій радіовипромінювання, які виникають біля Стрільця А* кожні 70 хвилин. На думку астрономів, випромінювання виникає у газі, що обертається навколо чорної діри. Імовірно, у ньому з'являються гарячі газові згустки, де через збурення магнітного поля при обертанні частинки прискорюються достатньо, щоб створювати сплески випромінювання. Цей висновок збігається з висновками дослідників, що вивчали «мерехтіння» Стрільця А* і в інших діапазонах. Тому астрономи сподіваються, що відкриття гамма-пульсацій зможе більше розповісти про поведінку чорної діри та газу навколо неї.

  • Нещодавно спалахи випромінювання навколо Стрільця А* допомогли уточнити розмір і масу чорної діри.