Астрономи спростували відкриття супутників у двох екзопланет-гігантів

Повторний аналіз спостережень космічного телескопа «Кеплер» виявив, що сигнал, який вказував на супутників двох екзопланет-гігантів, був хибним. На думку астрономів, які перевіряли дані, за супутники помилково прийняли сигнали, спричинені активністю батьківських зір цих планет. Про це розповіло Science Alert, а стаття вчених доступна у Nature Astronomy.

Художнє зображення екзопланети Kepler-1625b, навколо якої астрономи спростували відкриття супутника. Dan Durda

Художнє зображення екзопланети Kepler-1625b, навколо якої астрономи спростували відкриття супутника. Dan Durda

Про які екзопланети йдеться, і як знайшли помилку?

Лише у нашій Сонячній системі астрономи відшукали понад 200 супутників планет, тоді як в екзопланет точно підтверджених супутників досі немає, адже вони замалі й занадто далекі для роздільної здатності сучасних телескопів. Для свого дослідження астрономи Інституту дослідження Сонячної системи імені Макса Планка обрали дві екзопланети-гіганта розмірами з Юпітер — Kepler-1625 b та Kepler-1708 b, навколо яких телескопи «Кеплер» і «Габбл» виявили ознаки супутників. Дані телескопів науковці проаналізували за допомогою нового алгоритму, який може передбачати сигнали від супутників при їхньому проходженні разом з планетами на тлі світла зір. Так з'ясувалося, що сигналаи від супутників, які зареєстрували «Кеплер» і «Габбл», найімовірніше, були спричинені коливаннями яскравості зір, а не кам'янистими тілами. Утім, попри спростування відкриття, робота дослідників, за їхніми словами, допоможе краще інтерпретувати спостереження телескопів за далекими планетними системами.

  • Попри можливість вивчати екзопланети, астрономам і досі не все відомо про нашу Сонячну систему. Зокрема лише цього літа вчені підтвердили відкриття ще сімох супутників навколо Сатурна, підвівши їхню загальну кількість до 145.