Астероїд Рюгу назвали уламком зародка планети з околиць Сонячної системи

Новий аналіз зразків з астероїда Рюгу виявив, що астероїд міг утворитися зі зруйнованого зародка планети — планетезималі. Планетезималь утворилася у зовнішній частині Сонячної системи, однак вона мігрувала ближче до Сонця, у Головний пояс астероїдів, де її уламки утворили Рюгу. Про роботу вчених розповідає Університет Париж-Сакле.

Зображення поверхні Рюгу, яке отримала «Хаябуса-2».  MASCOT / DLR / JAXA

Зображення поверхні Рюгу, яке отримала «Хаябуса-2». MASCOT / DLR / JAXA

Як визначили протопланетну природу Рюгу?

Астероїди можна називати реліктами різних етапів еволюції Сонячної системи, адже у їхньому мінеральному і хімічному складі відбиваються і зміни умов навколо Сонця. (162173) Рюгу — це навколоземний 900-метровий астероїд, який належить до астероїдів типу «купа щебеню», тобто «зліплених» під дією гравітації дрібних уламків інших тіл. Завдяки зразкам з нього, які на Землю доставила японська місія «Хаябуса-2», раніше планетологи визначили, що батьківське тіло, з якого утворився Рюгу, ймовірно, сформувалося у зовнішній частині Сонячної системи. Знайти підказки до того, яке саме тіло стало основою для появи Рюгу, вдалося французьким вченим спільно з японськими колегами.

Аналізуючи зразки речовини з Рюгу, науковці порівнювали їхній мінеральний склад зі складом метеоритів, міжпланетного пилу, а також інших астероїдів та комет. Дослідження підтвердило, що на Рюгу зберігся матеріал, утворений у зовнішій частині Сонячної системи, звідки походять такі комети, як наприклад, довгоперіодична комета Гейла — Боппа. Крім того, вчені виявили у складі Рюгу аморфні силікати, які утворюються у ході акреції у газопилових дисках навколо світил, тобто зіткнення, злиття і нашаровування частинок пилу. У таких процесах утворюються планетезималі, з яких у майбутньому формуються планети. На думку дослідників, таке тіло опинилося у Головному поясі астероїдів, де піддалося руйнуванню, але його уламки знову об'єдналися, утворивши Рюгу.

Завдяки «Хаябуса-2» зразки з Рюгу потрапили на Землю у первісному вигляді, тобто не зазнавши змін при вході в атмосферу. Однак, з'ясувалося, що привезену речовину Рюгу не зачепило ще і космічне випромінювання — від нього її захистили поверхневі шари ґрунту. Тому зразки є цінним матеріалом для дослідження процесів, які застав астероїд у Сонячній системі.