Астероїд Бенну виявився незвично намагніченим

Новий аналіз зразків з астероїда Бенну, які на Землю доставила місія OSIRIS-REx, виявив їхню несподівано високу намагніченість. Порода виявилася надзвичайно чутливою до магнітних полів — поведінка, яку раніше не спостерігали у жодного з відомих астероїдних матеріалів. Науковці вважають, що Бенну міг зазнати впливу потужних магнітних полів, можливо, ще на етапі формування Сонячної системи. Тож відкриття може розкрити нові деталі про час, коли наша система тільки зароджувалася. Результати вчених були представлені у доповідях на науковій конференції Lunar and Planetary Science Conference 2025.

Художнє зображення посадки на Бенну апарата  OSIRIS-REx для відбору зразків. NASA’s Goddard Space Flight Center/CI Lab/Jonathan North

Художнє зображення посадки на Бенну апарата OSIRIS-REx для відбору зразків. NASA’s Goddard Space Flight Center/CI Lab/Jonathan North

Що ще знайшли у Бенну?

Крім незвичайної намагніченості, зразки Бенну показали несподівано високий вміст азоту. Деякі сполуки у породах складалися з нього на 20 відсотків, що також раніше не зустрічалося у метеоритах. Водночас у структурі органічного матеріалу Бенну виявили незвично великі карбонові макромолекули, які могли сформуватися в екстремально холодних умовах ще до появи Сонця. Вченим відомо, що деякі астероїди містять наноглобули – крихітні порожнисті вуглецеві структури, здатні утримувати інші важливі молекули, проте на Бенну вони немов об'єдналися, утворивши макромолекули, що в рази перевищують їхні звичайні розміри.

Отримані дані допоможуть краще зрозуміти склад астероїдів і умови, що існували в ранній Сонячній системі. Незвичайні магнітні властивості Бенну можуть вказувати на невідомі раніше процеси у формуванні астероїдів. Високий вміст азоту та великі карбонові макромолекули свідчать про можливу роль таких тіл у перенесенні хімічних сполук, необхідних для зародження життя. Подальше вивчення зразків дозволить оцінити, наскільки ці особливості поширені серед інших астероїдів і яке значення вони мають для науки.

  • Органічні сполуки на Бенну вже досліджували — раніше виявилося, що він містить 14 з 20 необхідних для зародження життя амінокислот. Тепер науковці прагнуть зрозуміти, звідки вони виникли на астероїді, і як збереглися до часу збору з нього зразків.