Археологи знайшли в Туреччині хліб віком 8 600 років. Він може бути найстарішим у світі

Археологи знайшли хліб віком 8 600 років на території стародавнього поселення Чатал-Гююк, що було на сході Туреччини. Знахідка має розмір приблизно з долоню та містить сліди пшениці, ячменю й гороху. Дослідники стверджують, що буханець може бути найдавнішим відомим зразком хліба у світі. Про нього розповідає Університет Наджметтіна Ербакана.

Хліб із Чатал-Гююк. Університет Наджметтіна Ербакана

Хліб із Чатал-Гююк. Університет Наджметтіна Ербакана


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Де виявили хліб?

Стародавній хліб знайшли в руїнах будівлі з глиняної цегли, неподалік зруйнованої печі. При вивченні під мікроскопом у ньому виявили подрібнені фрагменти пшениці, ячменю, гороху та фрагменти листя інших рослин. Також науковці визначили у хлібі сліди бродіння. Науковці дійшли висновку, що виріб приготували змішавши борошно з водою та залишивши суміш заквашуватися біля печі, але його так і не встигли запекти. На незавершене приготування вказала зокрема сильно пориста губчаста структура хліба.

Зразок, що його вчені вважають найдавнішим збереженим хлібом, допоможе науковцям з'ясувати більше про життя людей у Чатал-Гююк. Це одне з найвідоміших доісторичних міст, у якому в роки його розквіту жило близько 8 000 мешканців, які підтримували розвинену культуру.

  • На ще старішій турецькій археологічній пам'ятці археологи виявили добре збережене зображення на скелі, датоване 11 тисячами років. На ньому показано чоловіка в оточенні леопардів, що тримається за пеніс.