Археологи знайшли у Нідерландах найстаріші рештки стада худоби

Біля міста Свіфтербант у Нідерландах археологи виявили найдавніші відомі рештки худоби, вік яких оцінили в близько 6000 років. Завдяки знахідці науковці були змушені відсунути час появи складного сільського господарства в Північній Європі з III до V тисячоліття до нашої ери. Крім того, рештки доповнили розуміння, чим саме харчувались свійські тварини у давнину та як давні люди їх утримували. Результати дослідження опубліковані в журналі Antiquity.

Рештки худоби, що їх знайшли в Нідерландах. Nathalie Ø. Brusgaard et al. / Antiquity, 2024

Рештки худоби, що їх знайшли в Нідерландах. Nathalie Ø. Brusgaard et al. / Antiquity, 2024

Що вдалося з’ясувати про давні стада?

Кістки тварин свідчать, що давні люди розділяли різні види худоби і тримали їх окремо. А завдяки ізотопному аналізу рештків вдалось уточнити раціон тварин. Так, велика рогата худоба майже все життя виписалась в лісах, а наприклад, вівці – на луках і солончаках. В той час, як свині здебільшого харчувались рештками людської їжі. Таким чином, завдяки решткам тварин, вчені змогли більше дізнатись і про раціон їхніх утримувачів: ті вживали здебільшого рослинну їжу, однак і від полювання на диких тварин тоді ще повністю не відмовились.

Знахідка також змінила уявлення вчених про давніх фермерів. За словами археологів, ті мали мали свої стратегії випасу для кожного виду худоби та закуповували тварин з різних місць. Це стверджує про неабияку обізнаність в питаннях керування тваринами і запасами рослинної їжі.

  • Давнє сільське господарство вивчають і на території України. Наприклад, одне з нещодавніх вивчень у Чернігівській області вказало, як у давнину люди позбувалися бур'янів.