У Єгипті знайшли 16-метровий папірус зі словами з Книги мертвих

У Єгипті археологи знайшли 16-метровий папірус зі словами з Книги мертвих, вік якого оцінюють у понад дві тисячі років. Це перший цілий папірус, що його знайшли за століття, і названий він на честь генерального секретаря Вищої ради старожитностей Єгипту, відмічає видання Arkeonews.

Поховальний комплекс Джосера в Саккарі. Ministry of Antiquities, Egypt

Поховальний комплекс Джосера в Саккарі. Ministry of Antiquities, Egypt

Де знайшли папірус?

Минулого року ми писали про знаходження 250 саркофагів у Саккарі — стародавньому єгипетському некрополі, де розташовані численні піраміди, гробниці та майстерні бальзамування. В одному із тих саркофагів і знайшли папірус, датований приблизно 50 роком до нашої ери. Спочатку вчені вважали, що його довжина складає дев'ять метрів, але коли його повністю реставрували, то з'ясувалося, що він сягає аж 16 метрів.

Знахідка, яка є першою подібною за століття, отримала назву папіруса Вазірі на честь Мостафи Вазірі (Mostafa Waziri), який є генеральним секретарем Вищої ради старожитностей Міністерства культури Єгипту. Її представлять для огляду у Великому єгипетському музеї після його відкриття.

Що написано в папірусі?

Дослідники ще займаються перекладом тексту на папірусі. Але відомо, що він містить фрагменти зі знаменитої Книги мертвих. Це збірка урочистих релігійних текстів, які мали посприяти переходженню померлого до потойбіччя та досягненню умиротворення. Такі папіруси поміщали всередину саркофагів при похованні людини. Утім, існують різні варіації Книги мертвих, тож вивчення цього тексту може допомогти краще зрозуміти вірування стародавніх єгиптян щодо посмертного життя.