Археологи описали рештки людини з глухотою віком 100 000 років

Науковці описали випадок глухоти та порушення рівноваги у людини, що жила орієнтовно 100 000 років тому на території сучасного Марокко. Комп'ютерна томографія решток черепа свідчить, що людина страждала від хвороби, за якої кісткова тканина розростається на органи внутрішнього вуха. Результати вивчення опубліковані в журналі International Journal of Paleopathology.

3D-реконструкція завитки та півколових каналів людського черепа віком 100 000 років із Марокко. Dany Coutinho-Nogueira et al. / International Journal of Paleopathology, 2022

3D-реконструкція завитки та півколових каналів людського черепа віком 100 000 років із Марокко. Dany Coutinho-Nogueira et al. / International Journal of Paleopathology, 2022

Археологи з Коїмбрського університету з французькими та марокканськими колегами описали наразі найдавніше свідчення глухоти у людини. Відкриття вдалося зробити завдяки дослідженню черепа віком приблизно 100 000 років, що його знайшли поблизу столиці Марокко ще у 1970-х роках. За попередніми оцінками, рештки, які являли собою добре збережену лицьову частину та значною мірою ліву частину черепа, належали чоловікові віком за 50 років. А зараз сучасні технології комп'ютерної мікротомографії та 3D-реконструкції дозволили розглянути їх у дрібних деталях.

На те, що чоловік страждав від глухоти, вказали ознаки осифікуючого лабіринтиту — запалення внутрішнього вуха, за якого спостерігають окостеніння його структур. У цьому випадку, ймовірно через хронічну інфекцію вуха, кісткова тканина розрослася на півколові канали, що є органом рівноваги, та завитку, яка забезпечує слух. За такого стану хворий мав страждати від запаморочення, проблем із рівновагою та глухоти. Для мисливця-збирача, яким, судячи з віку знахідки, був чоловік, така хвороба могла бути смертельною через складність полювання та пошуку їжі. Але після появи захворювання людина прожила ще кілька місяців. Це небагато, але автори припускають, що протягнути навіть такий невеликий час хворому допомогла турбота інших членів групи. Утім, стосовно цього, схоже, назавжди залишиться невизначеність, зважаючи на відсутність правої частини черепа, що не дає змогу сповна оцінити ступінь інвалідності людини.

Раніше ми писали про іншу знахідку археологів, пов'язану з патологіями слуху. Тоді дослідження стосувалося черепа віком шість тисяч років, на якому знайшли сліди оперативного лікування кам'яними інструментами ускладнення отиту.