Антидепресанти у воді збільшили статеві органи самців риб, але пошкодили їхню сперму

Забруднення води поширеним антидепресантом флуоксетином, відомим під торговою маркою «Прозак», суттєво змінило поведінку, життєвий цикл та особливості розмноження риб, показало дослідження на рибках гупі. Навіть низькі концентрації цього препарату у воді призвели до збільшення статевих органів самців та зменшення швидкості сперматозоїдів риб. Оскільки флуоксетин є популярним антидепресантом, дослідники звернути увагу на забруднення ним водойм. Дослідження опублікували в журналі Journal of Animal Ecology.

Акваріуми з рибами під впливом різних концентрацій антидепресанту. Monash University

Акваріуми з рибами під впливом різних концентрацій антидепресанту. Monash University

За яких концентрацій антидепресант шкідливий для риб?

Дослідники протягом п’яти років піддавали рибок гупі різним концентраціям флуоксетину, які можуть зустрічатися у забруднених водоймах та стічних водах — 0, 31,5 та 316 нанограмів на літр і слідкували за послідовними поколіннями риб. Найбільша концентрація, 316 нанограмів на літр, — це як одна стандартна таблетка флуоксетину, розчинена у більш ніж 60 літрах води.

Вплив флуоксетину порушив природний зв’язок між рівнем активності та фізичними характеристиками риб — риби стали менш активними, але їхні розміри тіла збільшувалися непропорційно до рухливості. Антидепресант у воді також вплинув на зв’язок між розміром статевих органів та життєздатністю сперматозоїдів — збільшення статевих органів самців не призвело до покращення якості сперми.

Це може свідчити про порушення в риб здатності розподіляти ресурси між різними життєво важливими функціями та погіршення їхньої адаптації до зміни умов середовища. Результати дослідження вказують на потребу ретельного моніторингу та посилення контролю над забрудненням водних екосистем фармакологічними препаратами, зокрема антидепресантами.

Як забруднення шкодить мешканцям водойм

🌎 Як виявилося, води річок на всіх континентах забруднені медикаментами — їх знайшли у 258 річках у 104 країнах світу. А на чверті досліджених місць концентрація медикаментів перевищує безпечну для водних організмів.

🐠 Раніше через вплив цього ж антидепресанту рибки гупі втратили свою індивідуальність, як показало дослідження, і стали поводитися однаково спокійно.

🦞 А от раків присутність антидепресанту циталопраму у воді зробила сміливішими і змусила їх більше часу проводити у пошуках їжі.

🐟 Забруднення водойм наркотиком метамфітаміном призвело до того, що риби пструги стають залежними, а їх робота мозку патологічно змінюється.