Антарктичні пінгвіни поспали 10 000 разів на день

У період висиджування яєць антарктичні пінгвіни мають вкрай фрагментований сон — вони сплять більш ніж 10 тисяч разів на добу, показало різнобічне спостереження за активністю птахів. У середньому такі мікросни тривають чотири секунди, однак у сумі складають близько 11 годин. Таке пристосування допомагає пінгвінам бути постійно пильними, захищаючи своє потомство, та водночас не виснажуватися. Дослідження опубліковане у журналі Science, про нього пише Scientific American.

Сон антарктичного пінгвіна.  Marica van der Meer / Arterra Picture Library / Alamy Stock Photo

Сон антарктичного пінгвіна. Marica van der Meer / Arterra Picture Library / Alamy Stock Photo

Як виміряли сон пінгвінів і чому він такий дивний?

Вчені із Дослідницького нейронаукового центру Ліона та Корейського інституту полярних досліджень із колегами з Франції, Південної Кореї та Німеччини зацікавилися, як антарктичні пінгвіни (Pygoscelis antarcticus) витримують напругу під час висиджування яєць. У них немає часу повноцінно спати, оскільки потомство завжди оточене загрозою: як від хижаків, так і від інших членів великої колонії, які можуть позбуватися чужих яєць через брак місця. При цьому пари пінгвінів поодинці висиджують яйця декілька днів поспіль протягом 37 днів, поки партнер на полюванні. Щоб розібратися у сні в складних умовах, науковці відловили 14 пінгвінів із колонії та почепили на них апарат для відстеження мозкової активності, GPS-мітку та сенсор рухів. Також до гнізд цих птахів приставили відеокамери, щоб реєструвати візуальні ознаки сну. Так з'ясувалося, що протягом дня птахи сплять по кілька секунд правою, лівою або обома півкулями мозку, досягаючи у сумі 11,5 годин сну для лівої півкулі та 12 годин — для правої. Такий безпрецедентно фрагментований сон збільшує шанси на виживання потомства.

  • Мікросни, на жаль, не захищать пташенят від зміни клімату. В антарктичному морі Беллінсгаузена минулого року чотири з п'яти колоній імператорських пінгвінів втратили усе своє потомство через зменшення морської криги.