Аналіз суспільств з усього світу спростував міф про мисливців-чоловіків

У людських суспільствах мисливців-збирачів по всьому світу жінки займаються полюванням так само часто, як чоловіки, показало дослідження американських науковців. Ці результати спростовують усталену думку про розподіл праці у первісних суспільствах між чоловіками, як добувачами м'яса, та жінками, як лише збиральницями ресурсів та матерями, повідомляє сайт Science про дослідження, яке опубліковане у журналі PLOS ONE.

Люди з племені аета. ncip.gov.ph

Люди з племені аета. ncip.gov.ph

Навіщо цю ідею зараз перевіряли?

Ще з початку ХХ століття впливові антропологи ширили думку про те, що у первісних суспільствах людей роль мисливців, що приносили в общину важливе для виживання й людської еволюції м'ясо, належала чоловікам, як фізично сильнішим. Тоді як жінки займалися більш безпечним збиральництвом та виховуванням дітей. Утім, більшість доводів на користь цієї ідеї походить від етнографів XVIII-XX століть, які при відвідинах людських суспільств, що живуть мисливством-збиральництвом, проводили більшість часу з чоловіками. Тож вони могли висвітлювати ситуацію однобоко. Намагаючись з'ясувати справжню роль жінок, дослідники Тихоокеанського університету в Сієтлі дослідили базу даних про 391 групу людей, які продовжують жити мисливством і збиральництвом, та проаналізували дані про діяльність у них чоловіків і жінок, отримані за 1800-2010 роки.

Як полюють жінки?

Шукаючи про згадки у досліджуваних групах полювання, науковці звузили список до 63 суспільств. І в 50 із них, тобто 79 відсотках, окрім чоловіків, полюванням займалися і жінки. Серед них у 87 відсотках груп жінки полювали не час від часу, коли випадала можливість, а цілеспрямовано вирушали вполювати здобич. Остання могла бути будь-якого розміру, але частіше була великою.

А втім, у чоловіків і жінок виявили відмінності у стратегіях полювання. Наприклад, жінки частіше полюють у компанії з членами своєї групи, як-от своїми чоловіками, іншими жінками, собаками та навіть своїми дітьми різного віку. Водночас чоловіки схильні полювати наодинці, з одним партнером, наприклад, дружиною, або з собакою. Відмінності бувають і у виборі зброї. Зокрема, у групах племен аета чоловіки віддають перевагу лукам і стрілам, тоді як у жінок сильніше проявляються особисті уподобання: частина з них полює лише ножем, інші — лише луком і стрілами, тоді як треті комбінують зброю.

Автори дослідження сподіваються, що їхні результати спонукатимуть суспільство та науковців до подальшого обговорення питання розділення праці у групах мисливців-збирачів.

Одне з нещодавніх досліджень теж вказало, що первісні жінки з території Північної Америки полювали на великих тварин на рівні з чоловіками.