Американські науковці уточнили механізм, який стоїть за посиленням запальної хвороби кишківника при переживанні людиною сильного психологічного стресу. З'ясувалося, глюкокортикоїди, які виробляються при стресі через сигнали мозку, запускають у кишківнику запальні процеси, хоча зазвичай розглядаються як протизапальні молекули, пишуть автори у журналі Cell.
Як протизапальні сполуки посприяли запаленню?
Вчені Пенсильванського університету проводили досліди з мишами, у яких спричинили прояви запальної хвороби кишківника. У людей вона проявляється тривалим болем у животі, розладом травлення, діареєю тощо, та може бути навіть небезпечною для життя недугою. Вчені поміщали тварин у стресові умови на кілька годин у день і помітили, що це посилює прояви запалення у кишківнику, як і в людей. Подальші обстеження тварин вказали на складний механізм, який стоїть за впливом стресу на кишківник, і який може посприяти новій терапії хвороби.
Досліди свідчать, що при стресі гіпофіз у мозку виділяє сигнальні речовини, які змушують надниркові залози виробляти глюкокортикоїди. Зазвичай ці сполуки проявляють протизапальну дію і навіть використовуються при лікуванні запальної хвороби кишківника. Однак у цьому випадку глюкокортикоїди блокують дозрівання нейронів у кишківнику, через що ті виробляють менше сполук, потрібних для скорочення кишківника. Наслідком цього є сповільнення моторики, що позначається на травленні та проявах хвороби. Окрім цього, глюкокортикоїди вплинули на клітини глії у кишківнику, які сприяють комунікації нейронів, посиливши експресію ними прозапальних генів. Ці результати свідчать, що для людей із запальною хворобою кишківника може бути корисним включення до терапії недуги ще й методик боротьби зі стресом.