Амурські тигри з вольовим характером виявилися успішнішими за стриманих

Амурські тигри із більш домінантними, впевненими і впливовими рисами особистості мають краще здоров'я, вищий статус і частіше розмножуються, якщо порівнювати зі спокійнішими та більш товариськими тиграми. Це показало дослідження китайських, американських і європейських науковців, опубліковане в журналі Royal Society Open Science.

Амурський тигр. Lutz Fischer-Lamprecht / Wikimedia Commons

Амурський тигр. Lutz Fischer-Lamprecht / Wikimedia Commons

Чому вивчали амурських тигрів?

Індивідуальні риси визначають поведінку та успішність у житті. І мова йде не лише про людину, чия особистість є найбільш вивченою, а й про інших видів ссавців. Вчені Пекінського університету з британськими, американськими й нідерландськими колегами звернули увагу в цьому контексті на амурських тигрів (Panthera tigris altaica) — найбільшого з підвидів тигра, якому загрожує вимирання. У дикій природі залишилося усього близько 500 представників підвиду, головно через браконьєрство заради постачання їхніх частин тіла китайській традиційній медицині та знищення середовища існування внаслідок розширення людських поселень і надмірного вирубування лісів. Вчені сподіваються, що детальніше знайомство з цими величними тваринами через їх дослідження заохочуватиме людей до пошуку ефективніших підходів до збереження амурських тигрів.

Як оцінювали характер амурських тигрів?

Наявність і особливості характеру визначали у 248 амурських тигрів, які живуть у двох заповідниках на північному сході Китаю. 53 людям, які доглядають за цими тваринами, зокрема годувальникам і ветеринарам, що добре знають усіх тигрів, роздали опитувальники. Учасників просили відмітити окремо для кожної тварини наявність або відсутність 70 рис характеру, як-от «дружелюбний», «неконтрольований», «поважний», «методичний», «сміливий», «допитливий» тощо. У середньому кожного тигра оцінили троє людей і загалом вчені отримали для аналізу понад 800 заповнених опитувальників.

Яким тиграм живеться краще?

Статистичне оброблення результатів опитування виявило, що два фактори визначають 38 відсотків варіабельності поведінкових особливостей тигрів. Вчені назвали один «величністю» (Majesty), яка характеризує набір таких ознак як домінантність, сміливість, енергійність, впевненість, поважність, безкомпромісність та схожі. Інший фактор позначили як «стриманість, врівноваженість» (Steadiness), до якого ввійшли такі риси як щирість, дружелюбність, покірність, велелюбність та інші.

З'ясувалося, тигри з вищими показниками величності загалом здоровіші, частіше полюють на живих тварин і їдять більше, ніж стриманіші родичі. Також вони частіше спаровуються та мають більше дитинчат і, за словами доглядальників, мають вищий статус у групі. Можливо, їхні риси характеру роблять їх більш схильними до ризику й захисту своєї території, що з їхнім соціальним устроєм важливіше за вміння кооперуватися та неконфліктність.

Раніше ми писали, як риси особистості вовків визначають їхній внесок у функціонування екосистеми: дослідження показало, що терплячіші хижаки несуть більшу відповідальність за зміну водно-болотних угідь.

соціальним устроєм
Тигри є територіальними тваринами і зазвичай живуть поодиноко та не раді родичам на їхніх володіннях. Винятками є період розмноження, коли пара з самця і самки ненадовго живе разом, і час вирощування матір'ю дитинчат.