40 відсотків пацієнтів прийшли до тями при серцево-легеневій реанімації

Майже 40 відсотків людей, що пережили серцево-легеневу реанімацію при серцевому нападі, принаймні частково перебували при тямі та запам'ятали окремі дії лікарів. Дослідження американських та британських вчених показує, що збереження свідомості при реанімації поширеніше явище, ніж вважалося, тож постає питання про доцільність використання седативних засобів для зменшення дискомфорту пацієнтів під час процедури. Стаття опублікована у журналі Resuscitation.

GIPHY

GIPHY

Як визначили свідомість при реанімації?

Науковці Саутгемптонського університету та Нью-Йоркського університету з колегами провели досліди у 25 британських та американських лікарнях за участі 567 людей із серцевим нападом, що потребували серцево-легеневої реанімації. Пацієнтам під час процедури одягали на голову апарат електроенцефалографії, щоб відстежити мозкову активність, а також навушники, з яких лунала людська мова. Над головою пацієнтів розмістили невеликий екран, повернутий до стелі — у такий спосіб вчені хотіли перевірити, чи може людина справді побачити себе з-поза тіла, що є частим повідомленням людей при клінічній смерті.

Що переживали люди при реанімації?

Лише 9 відсотків пацієнтів вдалося повернути до життя, а 28 із них поспілкувалися після цього з дослідниками. 11 людей, або 39,3 відсотка, повідомили, що зберегли окремі спогади про подію, наприклад, про використання електрошоку для відновлення серцебиття. Одна людина правильно відтворила слова, які лунали з навушників — це назви трьох фруктів, які повторили п'ять разів, що, утім, не виключає можливість простого вгадування. Але наявність спогадів узгоджується з даними електроенцефалографії, яка виявила у пацієнтів електричну активність мозку, що відповідає нормальному стану свідомості, навіть через 35-60 хвилин від початку реанімації. Імовірно, за цим стоїть відновлення кровопостачання мозку завдяки діям лікарів.

Між тим, жоден із пацієнтів не назвав правильно зображення на повернутому до стелі моніторі, спростовуючи ідею про цей тип близьосмертних переживань. Нещодавно науковці припустили, що близькосмертний досвід є похідним явищем від танатозу — захисної реакції у тварин, коли вони прикидаються мертвими, щоб відвадити хижаків.

Одне з недавніх досліджень також показало, що кожна десята людина приходить до тями під час наркозу, що набагато частіше за попередні оцінки.