Як кіт із собакою. Чи справді коти не вміють дружити?
Домашніх котів часто описують як гордовитих і навіть трохи зверхніх, ніби справжніх богів. І в цьому є частка правди, адже ще в стародавньому Єгипті богів — наприклад, Бастет і Ра — зображали в котячій подобі та поклонялись цим тваринам. Репутацію таємничих створінь досі підтримують дикі кішки, але трапилось так, що кілька тисячоліть тому деякі з диких котів вподобали мешкати поруч із людьми та стали нашими домашніми богами.
Кішки стали чудовими компаньйонами для нас, але що відомо про котячу дружбу одне з одним? Чи відображає прислів'я «як кішка з собакою» взаємини цих різних видів чотирилапих? І чи можуть власники скоригувати майбутні стосунки кішки з новим улюбленцем так, щоб ті були гармонійними для всіх?
Дослідниці з австралійського університету Ла Троб розповіли про це в The Conversation. Ділимося їхніми висновками.
Особливості котячої дружби
Попри поширену думку, що коти за своєю природою більше одинаки, ніж соціальні тварини, це не зовсім так. Насправді коти можуть бути хорошими друзями не лише для людей, а й між собою.
Дружня поведінка у них проявляється через "мову тіла": взаємне вилизування, тертя головою, обнюхування носів на знак вітання, перекочування на спину й демонстрацію живота. Також це можуть бути ігри з переслідуванням чи легким покусуванням — у дружньому контексті це не агресія.
А от агресивний напад, переслідування, дряпання, гарчання й виття — це вже ознаки конфлікту. Крім того, зазвичай замість того, щоб «помиритись», коти обирають стратегію уникнення.
Через таку подекуди суперечливу поведінку власники чотирилапих часто переймаються, як кішка відреагує на інших тварин і загалом чи потрібен їй друг.
Правила котячої дружби
Дослідження показують: для успішної дружби безпритульних котів важливі спільне дорослішання, жіноча стать, близьке сусідство та родинні зв'язки.
Для домашніх котів правила схожі: родинні зв'язки, знайомство в молодому віці, тривале спільне проживання. Однак домашні коти-самці дружать між собою краще, ніж самиці. Крім того, на подальшу дружбу чи навпаки ворожі стосунки впливатиме перше враження під час зустрічі.
Котячі взаємини поза домівкою
Про соціальну поведінку котів на вільному вигулі науковці знають ще небагато. Однак експерти кажуть: зазвичай коти не конфліктують ні з іншими тваринами, ні між собою. Агресивна поведінка має бути чимось спровокована.
Наприклад, між котами можуть виникати суперечки через захист власної території. Одне з досліджень показало, що коти без власників можуть проявляти агресію, якщо відчувають загрозу з боку інших щодо їжі й власної території проживання.
А от домашні кішки на вільному вигулі частіше конфліктують між собою. Дослідники пояснюють це тим, що коти приносять на собі чужі запахи.
Вплив на довкілля
Домашні коти також впливають на місцеву фауну. За своєю природою вони хижаки. Тому іноді трапляється так, що під час полювання їхньою здобиччю стають дикі місцеві тварини, що призводить до скорочення чисельності та навіть вимирання видів.
За даними дослідників, з 1600 року кішки стали причиною вимирання чверті видів ссавців, рептилій і птахів у світі.
Через згубний вплив на дику природу в деяких країнах — зокрема, в Австралії — домашнім кішкам заборонили вільний вигул.
Крім того, вільне вигулювання може бути небезпечним для самих котів. Гуляючи вулицею, коти піддаються вищому ризику інфікування різними захворюваннями, дорожньо-транспортних аварій, агресії з боку інших тварин, а іноді й людей. До такої ризикованої поведінки більше схильні самці, ніж самиці, й молодші особини порівняно зі старшими.
Чи знаходять коти з собаками спільну мову?
Попри те, що коти та собаки — різні види, вони можуть проявляти прихильність одне до одного й весело гратися. При цьому на взаємну гру впливатиме попередній досвід кішки. Якщо вона раніше гралась з собакою, то й надалі робитиме це вже з іншими.
Дослідники зазначають, що на дружні взаємини котів і собак впливає раннє знайомство, яке має відбуватися поступово.
Важливо: краще спершу завести кота, а потім познайомити з ним собаку. Виявляється, саме кіт визначає подальшу долю стосунків між ними.
До того ж більш дружніми до собак є коти, які постійно перебувають вдома, аніж ті, які гуляють самостійно. Дослідники пояснюють це тим, що під час прогулянок коти контактують з іншими собаками, які можуть проявляти до них агресію.
Як подружити улюбленців
Чи потрібен котові друг — питання не з легких. Але якщо власники все ж таки вирішили завести чотирилапому товариша, то повинні знати деякі важливі правила:
✓ Поступове знайомство під наглядом
✓ Окремі місця для їжі та туалету
✓ Індивідуальні іграшки для кожної тварини
В іншому випадку це може спровокувати конфлікт між тваринами.
Зрештою, найкращий друг для кота — це його власник. Тому, навіть якщо тварина доволі товариська, їй беззаперечно потрібна увага і любов саме того, хто її приручив.