Стародавні та сучасні катастрофи. Наука у фотографіях лютого

Наукові фотографії відкривають світ, який людське око не завжди здатне побачити. Зокрема таким зображенням присвячена щомісячна добірка фотографій від журналу Nature. У його лютневій галереї — найчіткіше у світі фото формування жирових клітин, вражаючі кадри виверження вулкана Етна, а також рідкісні морські створіння, які виглядають як прибульці з іншої планети. Серед інших захопливих знімків — розшифрований сувій із Геркулануму, сліди гігантської галактичної катастрофи. А особливе місце зайняли портрети українських науковців, які стали жертвами росіян і чиї імена світ має пам’ятати.


Формування жирових клітин

Надвисокоякісне зображення стовбурових клітин, що перетворюються на жирову тканину. Автор фото зазначає, що це одне з найчіткіших зображень, які йому коли-небудь вдавалося отримати. Розуміння утворення жирових клітин може допомогти вченим, які працюють над розробкою методів регенерації м’яких тканин, зокрема для загоєння ран або реконструкції жирової тканини.

Shuntaro Yamada

Shuntaro Yamada


Зелений сік

Капібари (Hydrochoerus hydrochaeris) та інші дикі тварини вкрилися зеленою слизовою плівкою після того, як ціанобактерії утворили товстий шар на поверхні озера Сальто-Гранде в Аргентині. За словами біолога Мартіна Новоа з Національного університету Ентре-Ріос, цвітіння бактерій спричинили високі температури та низький рівень опадів, що частково є наслідком зміни клімату. Тривалий контакт із цими мікроорганізмами може викликати у людей проблеми зі шкірою, печінкою та нервовою системою.

Juan Mabromata / AFP / Getty

Juan Mabromata / AFP / Getty


LEGO з лазерами

Оснащений справжніми лазерами, дзеркалами та розділювачами променя «LEGO-інтерферометр» від дослідників з Ноттінгемського університету у Великій Британії. Модель імітує високотехнологічні прилади, які фізики використовують для дослідження матеріалів або навіть для вимірювання майже невловимих коливань, спричинених гравітаційними хвилями.

The University of Nottingham

The University of Nottingham


Виверження Етни

Найактивніший вулкан Європи, Етна, в середині лютого почав вивергатися, викидаючи палаючі потоки лави та густі клуби попелу в небо над Сицилією. У наступні дні натовпи туристів вирушили до цього району, щоб побачити вражаюче явище, попри застереження влади триматися подалі.

Salvatore Allegra / Anadolu / Getty

Salvatore Allegra / Anadolu / Getty


Пухнаста квітка

Зустрічайте «вовняного диявола» – новий для науки вид соняшника, виявлений у Національному парку Біг-Бенд у Техасі. ДНК-аналіз показав, що «ця маленька пухнаста рослина є не просто новим видом у родині соняшників, а й настільки відрізняється від найближчих родичів, що заслуговує на створення цілого нового роду», – зазначає таксономіст Ісаак Ліхтер Марк, співавтор наукової публікації про відкриття.

James Bailey

James Bailey

Рослина живе в посушливих, кам’янистих місцевостях і цвіте лише після дощу. Її унікальні, але крихітні квіти легко не помітити з першого погляду.

Big Bend National Park

Big Bend National Park


Космічна мішень

Використовуючи космічний телескоп «Габбл», вчені NASA зафіксували масивну галактику LEDA 1313424, оточену дев’ятьма кільцями зірок – на шість більше, ніж у будь-якої іншої відомої галактики. Дослідники назвали її «Яблучко» (Bullseye), оскільки менша галактика (синя пляма у центрі ліворуч) пройшла крізь неї, утворивши кільця, подібні до вигляду мішені. Ця галактика майже в п’ять разів більша за Чумацький Шлях, її розмір становить близько 500 000 світлових років у поперечнику.

NASA, ESA, Imad Pasha (Yale), Pieter van Dokkum (Yale)

NASA, ESA, Imad Pasha (Yale), Pieter van Dokkum (Yale)


Прочитано після спалення

Один із трьох Геркуланумських сувоїв, що зберігаються в Бодлеанській бібліотеці в Оксфорді, розшифрували за допомогою рентгенівських знімків, зроблених у британському синхротронному центрі Diamond. Сувою майже 2000 років, і він був сильно обвуглений під час виверження Везувію, яке знищило міста Помпеї та Геркуланум у 79 році нашої ери. Дослідники зараз аналізують текст, щоб з’ясувати, наскільки він розбірливий. Вони вже ідентифікували одне давньогрецьке слово – διατροπή, що означає «відраза», яке зустрічається двічі в тексті.

Vesuvius Challenge

Vesuvius Challenge


Найстильніший молюск

Це Doto greenamyeri, морський слимак, легко впізнаваний завдяки шістьом кільцеподібним виростам на спині. Це важливі анатомічні елементи морських слимаків, пов’язані з диханням і травленням. Фотограф використав різні світлові ефекти, щоб зафіксувати цей вид у всій його красі під час дайвінгу в Балі, Індонезія. Його фото стало фіналістом конкурсу 2025 Underwater Photographer of the Year.

Bryan H. Blauvelt/UPY 2025

Bryan H. Blauvelt/UPY 2025


Втрата для науки

Виставка в Гарвардському університеті розповідає історії десяти «талановитих, наполегливих і блискучих» українських учених, чия робота – а в деяких випадках і життя – були обірвані війною або переслідуваннями. До них належать науковці, загиблі під час російського вторгнення, зокрема біофізик Біжан Шаропов та екологиня Людмила Шевцова. А також ті, кого ув’язнили у 1940-х або змусили покинути країну, як-от Ганна Закревська, перша українка, яка здобула ступінь доктора філософії з геології. Їхні портрети створив Ніклас Ельмехед, офіційний ілюстратор лауреатів Нобелівської премії – як нагадування про те, що ці люди могли б отримати такі відзнаки за інших обставин.