Підтверджувальне упередження: як ми бачимо те, що хочемо бачити

Любите астрологію? Спойлер: гороскопи та натальні карти - не завжди про вас. Ви просто бачите те, у що вірите та те, що нібито про вас. Інформацію, яка суперечить вашим переконанням, ви ігноруєте — адже ви вже почули те, що хотіли.

Коли ми зважаємо тільки на те, що підтверджує нашу думку та не звертаємо уваги на те, що їй не відповідає - це є одним з потужних когнітивних викривлень, яке має назву “підтверджувальне упередження”.

Експеримент, який досліджує дію цього когнітивного упередження провів Чарльз Лорд та його колеги зі Стенфордського університету в 1979 році. Групі учасників, де були ті, хто вважав, що смертна кара здатна стримати рівень злочинів в США та ті, хто так не вважав, запропонували прочитати два дослідження та оцінити, наскільки вони переконливі. Дослідження були ідентичні за формою та відрізнялися тільки кінцевими висновками - одне дослідження стверджувало, що в більшості штатів введення смертної кари привело до зниження рівня злочинів, а в іншому - що не привело.

Виявилося, що більш переконливим та добре проведеним учасники вважали саме те дослідження, яке відповідало їхньому ставленню до смертної кари. Іншими словами, якщо ще на початку людина вважала смертну кару спроможною знизити рівень злочинності, то вона вірила тієї інформації, як це підтверджувала. Після того, як учасники прочитали статті, вони ще більше впевнилися у своій початковій думці, тобто це призвело до поляризації думок.

Коли ми споживаємо тільки контент, з думкою автора якого ми цілком погоджуємося, ми демонструємо підтверджувальне упередження, бо не звертаємо уваги на те, що суперечить нашим переконанням. Так ми формуємо свої інформаційні бульбашки.

Так, ми всі шукаємо підтвердження тому, у що ми хочемо вірити. Це може нас мотивувати, але в певних випадках потрібна об’єктивна та повна оцінка ситуації. Ми маємо бути відкритими до протилежних думок та різних джерел. Це не тільки допоможе нам не підпасти під вплив цього когнітивного викривлення, але й надасть нам впевненості у собі.

Як використовує російська пропаганда дію цього когнітивного упередження? Дивиться у відео.


Читайте також