Королівська обсерваторія Гринвіча назвала переможців щорічного конкурсу астрофотографії Astronomy Photographer of the Year. Цьогорічні лауреати вражають різноманітністю — від полярного сяйва над Новою Зеландією і сонячного затемнення до галактик, планет та залишків наднових. Найкращі роботи конкурсу ми зібрали в нашу галерею.
Гран-прі конкурсу отримало фото «Викривлені тіні місячної поверхні, створені кільцеподібним затемненням». Це серія з понад 30 знімків Сонця, на яких зафіксована оптична ілюзія «намистин Бейлі», що виникає, коли світло проходить через долини та кратери Місяця.
Краща світлина в категорії «Небесні краєвиди» - «Тасманські коштовності». Вона показує гори долини Тасмана на тлі нічного неба з туманністю Гума та іншими зонами зореутворення.
Срібло в цій номінації отримав знімок «Симфонія нічного неба», на якому сліди зірок протягом двох годин зйомки утворюють візерунок, що нагадує розбите скло.
У номінації «Галактики» переміг знімок «Відлуння минулого» із зображенням галактики NGC 5128, її припливних хвиль та релятивістського джету.
Найкраще фото Місяця - «Тіньові піки Затоки Веселки». Детальний знімок 260-км кратера Sinus Iridum, особливо примітний завдяки видимому збоку кратеру Піфагор.
Кращим у категорії «Полярне сяйво» став знімок рідкісної червоної аврори над горами Квінстауна в Новій Зеландії.
Переможець номінації «Планети, комети та астероїди» - робота «На підході» з псевдокольоровим зображенням фаз Венери та її хмарного покриву в ультрафіолеті й інфрачервоному діапазоні.
Краще фото категорії «Люди і Космос» - «Високотехнологічний силует» із силуетом МКС, що проходить по диску Сонця за 0,2 секунди.
Перше місце серед знімків зірок і туманностей зайняло «Неочікуване відкриття» - зображення невідомого досі залишку наднової в сузір'ї Кассіопеї.
Приз імені сера Патріка Мура за найкращий дебют отримали за фото туманності SH2-308 «Голова Дельфіна». Цей об'єкт можна знімати лише 5 годин на добу, тому підсумкове зображення складається з 10 днів зйомки та обробки даних.