Блакитний супермісяць прикрасить українське небо. Де і коли спостерігати подію

Сьогодні відбудеться серпнева повня, яка поєднає в собі одразу два астрономічних явища — супермісяць та блакитну повню. Супермісяць трапляється раз на 14 місяців через наближення Місяця до перигею, тобто найближчої до Землі точки своєї орбіти. Через таке зближення Місяць може здаватися більшим і яскравішим, ніж зазвичай, хоча це явище є оптичною ілюзією, і реальний кутовий діаметр супутника зміниться лише на кілька відсотків.

Сходження майже повного Місяця у Мадриді 18 серпня. Marcos del Mazo / LightRocket / Getty Images

Сходження майже повного Місяця у Мадриді 18 серпня. Marcos del Mazo / LightRocket / Getty Images

Чому повня блакитна?

А от з блакитною повнею складніше — це явище не має нічого спільного з кольором супутника чи навіть його сприйняттям спостерігачами з Землі. Історично так називають або другу повню за календарний місяць, або третю з чотирьох повень за один астрономічний сезон — тобто період між сонцестоянням і рівноденням і навпаки. Оскільки з літнього сонцестояння 20 червня вже були повні 22 червня та 21 липня, а 18 вересня буде ще одна перед осіннім рівноденням, то повня у серпні є блакитною повнею. Така подія трапляється раз на два-три роки.

Коли і як спостерігати блакитний супермісяць?

Максимальна фаза освітленості Місяця відбудеться о 21:26 за Києвом. Сонце в Києві зайде о 20:09, а Місяць з'явиться о 20:25. Місяць буде видимий всю ніч у сузір'ї Водолія і зникне о 4:42. Для спостереження не потрібні спеціальні телескопи або біноклі, але вони можуть допомогти побачити деталі на поверхні Місяця, які не видно неозброєним оком.

Що ще цікавого у сьогоднішній повні?

Повня у серпні відома як Осетрова: ця назва походить з Північної Америки і відзначає сезонне збільшення чисельності осетрів у водоймах, хоча зв'язок між сходженням Місяця та підвищенням чисельності осетрів ніколи науково не перевіряли. Вона передує Жнивній повні, яка відбудеться вже у вересні. Також повня у серпні буде першою з чотирьох послідовних супермісяців цього року, а найближче Місяць буде знаходитися до Землі між повнями у вересні та жовтні.