На честь 25-річчя роботи рентгенівської обсерваторії «Чандра» NASA опублікувала нові світлини 25 космічних об'єктів з найрізноманітніших куточків Всесвіту. До списку потрапили туманності, які залишаються після смерті зірок, області, де світила народжуються, а також центр нашої власної галактики. Більшість деталей цих об'єктів лишилися б непомітними астрономам, якби не робота «Чандри», яка може виявляти такі високоенергетичні явища, як чорні діри, квазари, залишки наднових і гарячий газ у галактиках. Найяскравіші світлини зібрали у нашій галереї.
«Стовпи творіння» — це хмари з концентрованого пилу й газу в туманності Орла на відстані 6 500 світлових років від нас. У них народжуються нові зорі, й «Чандра» бачить їхнє рентгенівське світіння (червоне і синє на фото, блакитні і зелені кольори — внесок роботи телескопа «Джеймс Вебб»).
На цьому знімку, що створили із даних спостережень «Габбла» і «Чандри», видно область під назвою «Тінь кажана». Насправді це лише тінь, що на блакитні та сірі хмари туманності відкидає молода зоря HBC 672.
Це вже набагато ближчий до нас об'єкт за всі попередні знімки — Юпітер. Його зображено у винятково чіткому фокусі, завдяки чому видно десятки смуг із газу у його атмосфері, кожна з яких має різну текстуру та відтінок сірого. Фіолетові смуги біля магнітних полюсів планети є полярними сяйвами, що випромінюють у рентгенівському діапазоні.
Цей знімок показує планетарну туманність HB 5, що нагадує метелика. Вона утворилася, коли масивна зоря пережила колапс й скинула свої оболонки — рештки світила, білий карлик, лишився у центрі туманності.
Зображення «Чандри», а також телескопів телескопа IXPE, на якому видно, як надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики випускає величезний струмінь частинок у заповнене зорями небо.
Це пара галактик, що зливаються, кожна з яких нагадує блискучу білу крапку, за що пара отримала прізвисько «Очі». Неоново фіолетові хмари є гарячим газом, випромінювання якого у рентгенівському світлі бачить «Чандра».
І ще одна група галактик — цілих 10 галактик зі скупчення у сузір'ї Діви, яке загалом містить понад дві тисячі галактик. Праворуч від центру є велика біло-рожева точка, оточена неоново-фіолетовою смугою. Це галактика M86, що рухається через скупчення зі швидкістю у майже чотири мільйони кілометрів на годину. Смуга насправді є гарячим газом, що вилітає з галактики і стикається із газом інших галактик у скупченні.