Скупчення KMHK 1762 у Великій Магеллановій Хмарі виявилося на 2 мільярди років старшим

Досі у наймасивнішого супутника нашої галактики — Великої Магелланової Хмари — вдалося знайти всього два зоряних скупчення віком у діапазоні від 4 до 10 мільярдів років. Однак переглянувши дані огляду галактики телескопа VLT, італійські астрономи поповнили цей список, з'ясувавши, що скупчення KMHK 1762 насправді на два мільярди років старше. Його вік оцінюють у 5,5 мільярда років, а також передбачають, що імовірно, вік інших скупчень може бути більшим, а отже і «вікової прогалини» у формуванні скупчень у Великій Магеллановій Хмарі немає. Стаття прийнята до публікації у Astronomy & Astrophysics та доступна на arXiv.

Gatto et al. / arXiv, 2022.

Gatto et al. / arXiv, 2022.

Італійські вчені спільно з німецькими колегами повторно проаналізували діаграму «колір — зоряна величина» зоряного скупчення KMHK 1762, що знаходиться у галактиці Велика Магелланова Хмара, але вже з фотометричними даними телескопа VST, які він зібрав в огляді YMCA — «Так, знову Магелланові Хмари» (Yes, Magellanic Clouds Again). І з'ясувалося, що скупчення на два мільярди років старше, ніж вважалося раніше — його вік оцінили у 5,5 мільярда років. Таким чином, KMHK 1762 стає третім відомим у цій галактиці скупченням, вік якого лежить у межах 4-10 мільярдів років, що вважалося так званою «віковою прогалиною». А тому ставить під сумнів існування «спокійного» періоду у формуванні зоряних скупчень Великої Магелланової Хмари.

Велика Магелланова Хмара завдяки своїй близькості є однією з небагатьох галактик, де є можливість докладно проаналізувати її зоряне населення і зоряні скупчення, завдяки чому можна відстежити історію зореутворення галактики. І її «вікова прогалина» змушувала шукати причин «зникненню» скупчень або «паузі» у їхньому утворенні, яка не збігалася із процесом появи зірок. Уточнення віку KMHK 1762, як зауважують вчені, вказує ж на те, що ця «вікова прогалина» є лише нестачею спостережень, а тому слід продовжувати пошук скупчень такого віку.

Скупчення цікаві астрономам, адже об'єднують зірки спільного походження, і дають можливість стежити за їхньою еволюцією. Наприклад, вчені шукають бідні на метали скупчення, щоб вивчати ранні етапи формування та еволюції галактик.

Галактична сусідка

🌌Наближення Великої Магелланової Хмари деформує рух Чумацького Шляху

🍽️ Також Велика Магелланова Хмара не відмовилася від поглинання іншої галактики, на що вказали її кулясті зоряні скупчення

⚫А нещодавно у Великій Магеллановій Хмарі знайшли кандидата в неактивну чорну діру, яка «тиха» у рентгенівському діапазоні