Зорі в кулястому скупченні видали кандидата у чорну діру проміжної маси

Спостереження телескопів «Габбл» і «Гая» допомогли астрономам виявити кандидата у чорну діру проміжної маси, що у 800 разів масивніша за наше Сонце. Її видав вплив на рух світил у сусідньому до нас кулястому скупченні M4. Своє дослідження астрономи опублікували у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Зображення кулястого скупчення М4, в якому знайшли чорну діру. Світлину отримав «Габбл» у 2012 році. ESA / Hubble & NASA  

Зображення кулястого скупчення М4, в якому знайшли чорну діру. Світлину отримав «Габбл» у 2012 році. ESA / Hubble & NASA

Навіщо шукати чорні діри проміжної маси?

Чорні діри проміжної маси — у 100-1000 разів масивніші за Сонце — вважаються проміжною ланкою в еволюції чорних дір до надмасивних. Однак, досі астрономам відомо лише кілька кандидатів у такі чорні діри, оскільки вони не виявляють активності, за якою їх би можна було виявити. Тому вчені шукають різні способи ідентифікувати чорні діри проміжної маси, щоб краще зрозуміти механізми їхнього формування.

Ще одну чорну діру проміжної маси допомогли виявити спостереження телескопів «Габбл» і «Гая» за кулястим скупченням M4, яке знаходиться на відстані 6 000 світлових років від нас.

Що побачили «Габбл» і «Гая»?

Телескопи дали астрономам можливість детально розрахувати траєкторії та швидкості руху світил. Моделюючи розподіл зір у скупченні, науковці виявили, що на них у М4 має впливати щільний об'єкт масою у 800 мас Сонця. Як вважають дослідники, ця чорна діра могла утворитися внаслідок злиття менших чорних дір, що народжувалися у ході колапсу зір, щільно упакованих у скупченні.

Кандидатів у чорні діри проміжної маси раніше вдавалося знайти за гравітаційно лінзованим гамма-спалахом та за допомогою гравітаційних хвиль, які утворилися від злиття пари маломасивних чорних дір. Більше про ці екзотичні об'єкти ми розповідали у нашому матеріалі «Що таке чорна діра?».