Зміна клімату нашкодить жирафам сильними дощами, а не спекою

Зміна клімату загрожує жирафам в Африці, але не через збільшення температури повітря, а через посилення дощів. На це вказує дослідження німецьких та американських дослідників, опубліковане у журналі Biodiversity and Conservation.

Жирафи стоять у зливі. Derek Lee

Жирафи стоять у зливі. Derek Lee

Як реагують жирафи на дощі?

Група вчених з Університету Цюриха та Пенсильванського університету взялися дослідити, як зміна клімату вплине на жираф (Giraffa camelopardalis), зважаючи на дедалі частіші аномальні погодні явища. Для цього вони проаналізували дані про 2 385 жираф у нацпарку Тарангіре в Танзанії, зібрані протягом восьми років, звертаючи увагу на виживаність тварин за різних умов температури повітря та опадів. Всупереч очікуванням, аномально високі температури не супроводжувалися збільшенням смертності серед дорослих жираф, навіть навпаки. Натомість посилення сезонних дощів знижувало виживаність як дорослих, так і незрілих жираф.

Чому жирафам гірше від дощів?

Дослідники пояснюють незвичну тенденцію тим, що в аномально вологі сезони у середовищі жираф активно поширюються небезпечні інфекційні захворювання та паразити, а також знижується поживна цінність зелені через стрімкий ріст і зниження концентрації поживних речовин у ній. Між тим великі жирафи мають низку пристосувань, які допомагають їм пережити спекотні періоди, як-от довгі шию та ноги, що збільшує поверхню випаровування, і будова носових порожнин. Проте вчені не впевнені, чи буде цих пристосувань достатньо у майбутньому, беручи до уваги тенденцію до зростання глобальної температури.