Живі ялинки виділили леткі речовини, як освіжувачі повітря

Живі ялинки у кімнаті виділили в перші дні таку ж кількість летких органічних монотерпенів, як могли б комерційні освіжувачі повітря. Утім, у реакціях із озоном, який є поширеним забруднювачем повітря, вони утворили невелику кількість формальдегіду в повітрі. Такі результати отримали вчені, коли дослідили, як змінюється хімічний склад повітря у кімнаті в присутності живого новорічного дерева. Статтю опублікували у журналі Indoor Environments.

Що вивчали про ялинки?

Попри різноманіття штучних ялинок, багато хто продовжує віддавати перевагу живим деревам у будинку на зимові свята. Одним із аргументів часто називають свіжий приємний запах, який випускає ялинка в будинку. Відомо, що у природі за характерний аромат хвойних відповідають леткі органічні сполуки монотерпени. У лісі вони також відіграють важливу роль у регуляції якості повітря та можуть взаємодіяти з іншими сполуками, утворюючи вторинні органічні аерозолі. Проте, дотепер вчені мало уваги звертали на те, як змінюється склад повітря навколо ялинки у домі. Науковці Національного інституту стандартів та технології у США вирішили це виправити.

Дослідники помістили ялинки у закриті камери, які відігравали роль кімнат. Протягом 17 днів у повітрі навколо них визначали хімічний склад, при цьому намагалися відтворити реальні умови. Зокрема, вчені прикрасили дерево, поливали його, дотримувалися 12 годинного освітлення, провітрювали камеру та насичувати озоном — сполукою, яка у вищих шарах атмосфери захищає від ультрафіолету, але близько до землі утворюється при хімічних реакціях під впливом світла та спричиняє респіраторні порушення у людей.

Науковець у камері, де вивчали вплив ялинки на хімічний склад повітря. M. King / NIST

Науковець у камері, де вивчали вплив ялинки на хімічний склад повітря. M. King / NIST

Що зробила ялинка з повітрям?

Очікувано, у найбільшій кількості виділялися ялинкою монотерпени, яких вчені нарахували 52 типи. Пік концентрації припав на перший день та був подібним до рівня освіжувачів повітря з цими сполуками — аерозолів, свічок тощо. Протягом наступних двох днів концентрація знизилася в 10 разів.

При внесенні у камеру озону науковці зареєстрували його реакції з монотерпенами із утворенням побічних продуктів, зокрема формальдегіду, що є отруйною речовиною. Але концентрація формальдегіду складала лише близько 1 частки на мільярд, тоді типовим для американських будинків є рівень у 20-30 часток на мільярд.

Із результатів автори дослідження висновують, що люди, які чутливі до летких органічних речовин, як-от у різних ароматизаторах для дому, можуть безпечніше насолодитися живою ялинкою, якщо потримають її перші кілька днів надворі.