Завелика для своєї зорі планета-гігант не вписалася у моделі планетоутворення

Навколо увосьмеро меншої за Сонце зорі-карлика відкрили екзопланету-гіганта, що не могла сформуватися згідно з сучасними моделями народження планет. Планета щонайменше у 13 разів масивніша за Землю, хоча матеріалу навколо її зорі не вистачило б для накопичення такої маси, свідчать підрахунки астрономів. Відкриття змушує переглянути уявлення про планетоутворення, пише New Scientist. Стаття вчених опублікована у Science.

Художнє зображення планети біля її зорі. Penn State

Художнє зображення планети біля її зорі. Penn State

Яка ця планета і звідки вона взялася?

Відкрита планета LHS 3154b знаходиться на відстані 51 світлового року від нас та схожа за масою і розміром на наш Нептун. Кожні 3,7 доби вона обертається навколо своєї зорі — червоного карлика, що є найпоширенішим типом світил у Всесвіті. Утім, сучасні моделі формування планет свідчать, що навколо таких зір рідко формуються планети, схожі на Нептун чи Юпітер. Це пов'язано з тим, що чим менша зоря, тим менше біля неї газу і пилу — будівельного матеріалу для планет. Підрахунки астрономів свідчать, що LHS 3154b могла виникнути лише за умови, що газопиловий диск її зорі був вдесятеро більшим, ніж зазвичай спостерігають біля червоних карликів. Дослідники планують продовжити спостереження за схожими світилами, щоб з'ясувати, чи можлива біля них поява настільки великих дисків для формування планет.

  • Сценаріям планетоутворення, щоправда, за віком, не підійшла і ще одна екзопланета. Вона виявилася замолодою, щоб встигнути набрати вчетверо більшу за Юпітер масу.