Затінення Великого Бар'єрного рифу захистить корали від відбілювання

Всього чотири години у тіні на день допоможе захистити корали Великого Бар'єрного рифу від втрати кольору, внаслідок якої вони гинуть. Причому не обов'язково повністю занурювати корали у темряву, як виявили австралійські вчені. Достатньо забезпечити 30-відсоткове затінення, мов у хмарну погоду, наприклад, за допомогою штучного покриття, повідомили дослідники у статті в Frontiers in Marine Science.

Корали Duncanopsammia axifuga, які використали в експерименті. John Catsoulis / Wikimedia Commons

Корали Duncanopsammia axifuga, які використали в експерименті. John Catsoulis / Wikimedia Commons

Як корали втрачають колір?

Найбільша у світі система коралових рифів — Великий Бар'єрний риф, що знаходиться біля Австралії, — в останні два десятиліття втратив половину своїх коралів. Через це Міжнародний союз охорони природи визнав стан рифу критичним. Однією з основних причин втрати коралів є погіршення якості та підвищення температури води. Ці умови ведуть до відбілювання коралів — вони втрачають водорості-симбіонти, завдяки яким отримують значну частину поживних речовин. У пошуках способів допомогти Великому Бар'єрному рифу адаптуватися до змін клімату та захистити екосистему регіону, дослідники Сіднейського університету вирішили перевірити, чи допоможе приховування коралів від сонячного світла.

Як затінювали корали?

Вплив тіні науковці перевіряли на двох поширених на Рифі видах коралів: Duncanopsammia axifuga та Turbinaria reniformis. У лабораторії їх тримали у воді за температури 26,4 градуса Цельсія, яку поступово підіймали 32,6 градуса Цельсія, що вважається високою для коралів. Протягом чотирьох годин і цілої доби корали закривали від світла напівпрозорою тканиною, що не пропускала близько 30 відсотків сонячного світла. Так вчені сподівалися виявити, чи допоможе тінь знизити для коралів тепловий стрес від нагрівання води.

З'ясувалося, для Turbinaria reniformis вже чотиригодинне затінення допомагає підтримувати колір навіть в умовах підвищення температури, тоді як Duncanopsammia axifuga тінь допомагала менше. У майбутньому дослідники сподіваються краще дослідити реакцію різних коралів на тінь, однак вже зараз пропонують розглянути способи затінення Великого Бар'єрного рифу за допомогою штучних покриттів чи затуманення води біля коралів.

  • Деякі корали, утім, можуть і самі справлятися з відбілюванням. Як раніше з'ясували науковці, з часом вони можуть обрости менш чутливими до спеки водоростями, що врятує корал.