Запорізьке житло віком 30 тисяч років, коричневий субкарлик «Нещасний випадок» та найдавніше в історії пиво

Цього тижня розповідаємо, як собаки навчилися відрізняти наші навмисні й випадкові дії, як фізики нарешті зробили сендвіч із кристала бору, а також як об'єкт «Нещасний випадок» нарешті отримав пояснення своїм дивним характеристикам. Про раціон бразильської сигарної акули та столові прибори какаду у нашому дайджесті.

Вентилятори підняли людиноподібного робота у повітря

Навіщо вчити робота обходити перешкоди та обережно продумувати кожен крок, якщо можна просто наділити його можливістю перешкоди облітати? По два вентилятори у ступнях та на попереку підняли у повітря 17-кілограмового робота на метр у висоту. Поки самостійно керувати своїм польотом людиноподібний не вміє, але вже може не перевертатися після злітання та цілком безпечно приземлятися завдяки системі контролю.

Jet Power and Humanoid Robot Lab / YouTube

Jet Power and Humanoid Robot Lab / YouTube

В Україні знайшли рештки наземного житла віком 30 тисяч років

Вік більшості східноєвропейських будівель з верхнього палеоліту датується орієнтовно 12-17 тисячами років. Точніше датувався — український науковець розкопав у 15 кілометрах від Запоріжжя рештки житла, яке має вік приблизно 31-28 тисяч років. Будівля мала округлу форму з діаметром приблизно чотири метри та розділялася на спальну й робочу зони. Її вважають осінньо-зимовим прихистком для групи мисливців на місцевих коней. На інтер'єр вказують ями навколо споруди, що залишилися після жердин та невеликих стовпів. Цікаво, що науковці не знайшли ознак типового використання вогню в центральній частині будівлі — сосновий будинок могли отоплювати вугіллям із вогнища.

Дикі какаду виготовили набір столового приладдя

Спостерігаючи за дикими танімбарськими какаду, орнітологи зловили їх за інновативністю, яку досі приписували здебільшого приматам. Впіймані для дослідження какаду виявили неабияку спритність у поїданні плодів цербери мангас — створили для цього цілих три інструменти. Птахи спершу відщипували з гілки дерева трісочку, якій надавали клиноподібної форми, щоб розширити щілину насінини плода. Далі, схожим на ніж, довгим і гострим інструментом вони розрізають оболонку під корою насінини, а затим плоскою «ложкою», добували собі поживні насінини. Використання цілого набору інструментів вимагає розвиненого розуміння причинних зв'язків між об'єктами, але те, що подібну поведінку показують не всі папуги, вказує, що вона не типова для виду, а радше є проявом інновативності.

Mark O’Hara et al. / Current Biology, 2021

Mark O’Hara et al. / Current Biology, 2021

Об'єкт «Нещасний випадок» виявився дуже старим субкарликом

Можливо, у вас виникає питання, що такого могла зробити точка на даних телескопа WISE, щоб її охрестили «Нещасним випадком». Відповідь достатньо проста: бути випадково знайденою, тьмяною, швидкою та неочікувано гарячою для коричневого карлика — проміжного об'єкта між зорями та планетами-гігантами. «Нещасний випадок» довго тривожив астрономів своїми дивними характеристиками, але цього разу вони зібрали дані про нього з чотирьох телескопів та врешті знайшли правдоподібний сценарій його появи у 50 світлових роках від Землі.

З огляду на червоні кольори у спектрі та високу швидкість, новий аналіз показав, що найімовірніше «Нещасний випадок» — це дуже старий, віком від 10 до 13 мільярдів років, бідний на метал коричневий карлик, якого принесло прискореннями від інших масивних об'єктів. Він може бути найстарішим таким поруч з нами, а отже нести дані про наш Всесвіт на перших етапах його існування.

Собаки відрізнили навмисні й випадкові дії людини

Собаки вже дуже довгий час розвиваються у тісному контакті з людиною, тому не дивно, що могли набути різних комунікативних навичок, щоб полегшити собі і нам життя. Це і вирішили перевірити німецькі вчені та залучили 51 собаку, які мала б відрізнити навмисні вчинки людей від випадкових та відреагувати на них по-різному. З'ясувалося, що собаки дійсно очікували довше у випадках, коли винагороду їм навмисне не хотіли давати. Вони навіть намагалися заспокоїти хазяїна, щоб той передумав і все ж поділився ласощами. Хоча і припиняли виляти хвостом. Коли ж власники «не могли» передати дарунок, собаки навіть оббігали перегородку, щоб отримати його.

Коли довів, що вмієш розумітися зі своєю людиною / GIPHY

Коли довів, що вмієш розумітися зі своєю людиною / GIPHY

Частку великої здобичі в дієті бразильських сигарних акул переоцінили

Відносно невелику, завдовжки у пів метри, бразильську сигарну акулу, досі вважали мисливцем на велику здобич — від її укусів страждали черепахи, дельфіни, кити та білі акули. Ні, вона їх не проковтувала, але наносила укуси своїми трикутними зубами, і вочевидь, так живилася. Втім, міст травної системи чотирнадцяти таких з Тихого океану поблизу Гаваїв показав, що ці акули хапають майже всіх, хто їм трапиться. Кити їм майже нецікаві, а натомість вони полюбляють ласувати дрібною здобиччю на кшталт риби. Автори дослідження припускають, що бразильські сигарні акули не підіймаються у верхні шари води, поки не досягнуть певної величини, що дасть їм змогу швидше плавати та наздоганяти велику здобич.

Дерев'яна підлога зібрала енергію від ходьби та увімкнула лампочку

Головним підходом у використанні вас як джерела енергії вважаються трибоелектрогенератори — вони вміють перетворювати механічну енергію від дотиків чи кроків у енергію, якої вистачить на невеликі пристрої. Але для цього матеріал має володіти трибоелектричним ефектом, чого, наприклад, у деревини немає. Втім, якщо її дещо модифікувати металоорганічними каркасами, вона здатна не просто зберегти свої конструкційні властивості, а і заживити лампочку, калькулятор та розумні вікна за час, що ви пройдете з кімнати до кухні.

Jianguo Sun et. al. / Matter, 2021

Jianguo Sun et. al. / Matter, 2021

Кристал з атомів бору вперше склали вдвоє подібно графену

Ми часто пишемо про те, наскільки ідеальним для фізиків є графен — висока рухливість зарядів, відносно проста процедура одержання двомірних шарів та висока толерантність до поєднань з іншими елементами. Втім, не гіршим за нього є бор, який обіцяє не менше цікавих властивостей, якщо його складати у кілька шарів та утворювати муарові візерунки. І фізикам вперше вдалося скласти один з таких вдвоє, що досі не давала схильність бору до повернення собі тривимірності. На срібній плівці два шари бору вдалося закрутити під кутом та знайти острівки з симетричною шестигранною муаровою надрешіткою. Нарешті борофен — двомірний кристал бору — склався у сендвіч.

Зоровий контакт із роботом завадив людям швидко прийняти рішення

Людям запропонували зіграти у «гляділки» з роботом, поки їм відстежували їхню мозкову активність. Завдання полягало у перегляді відео, де автомобілі ось-ось зіткнуться, а затим, після зорового контакту з роботом, потрібно було визначитися — дозволити автомобілеві рухатися прямо назустріч іншому авто або ж відхилитися в бік.

Базуючись на основі дослідів із взаємодією людей, вчені очкували, що зоровий контакт із роботом теж призведе до посилення когнітивних процесів.

І дійсно, погляд на робота мав вплив на майбутнє рішення. Так, якщо робот дивився у бік, учасники помітно швидше приймали рішення щодо направлення авто на екрані, ніж коли робот у відповідь дивився їм у вічі. Тож погляд робота для нашого мозку мало чим відрізняється від погляду людського. Він сприймає сигнал зорового контакту подібно до такого зі справжньою людиною, викликаючи посилення окремих когнітивних процесів та сповільнюючи прийняття рішень.

Istituto Italiano di Tecnologia

Istituto Italiano di Tecnologia

Рисове пиво на території Китаю виготовляли вже 9 тисяч років тому

Найдавнішими пивоварами все ж виявилися китайці — археологи дослідили склад дили древнє поселення Цяотоу, що на півдні Китаю, а зокрема, вміст знайдених там глечиків. Особливу увагу звертали на виявлення крохмалю, який може походити з зерен, що можуть забезпечувати бродіння з утворенням спирту в майбутньому пиві. І у деяких посудинах з довгим горлом та не пов'язаних з алкоголем артефактах такі знайшли. Це можуть бути сліди найдавнішого в історії пива — рисового. Йому принаймні вісім тисяч років, а самого процесу пивоваріння, на думку дослідників, давні люди знайшли випадково, помітивши солодкий смак залишених у теплі зерен. Але навряд чи жителі Цяотоу споживали пиво просто для відпочинку, бо глечики знайшли на кургані і вони могли бути частиною поховального ритуалу.