З мозку австралійки витягли живу нематоду. Вона заразилася від пітона

Із головного мозку 64-річної австралійки видалили живу нематоду Ophidascaris robertsi, якою вона заразилася від пітона неподалік дому. Це перший зареєстрований випадок інфекції у людей, атакож перший випадок проникнення цього гельмінта у мозок загалом серед ссавців. Про таке повідомляють австралійські лікарі у журналі Emerging Infectious Diseases.

А. Томографія мозку жінки з ураженням через нематоду. В, С. Нематода, яку дістали з мозку пацієнтки. Mehrab E. Hossain et al. / Emerging Infectious Diseases, 2023

А. Томографія мозку жінки з ураженням через нематоду. В, С. Нематода, яку дістали з мозку пацієнтки. Mehrab E. Hossain et al. / Emerging Infectious Diseases, 2023

Як так сталося?

Круглі черви, або нематоди, Ophidascaris robertsi є звичайними паразитами строкатих пітонів (Morelia spilota), що мешкають в Австралії. Дорослі паразити живуть у стравоході та шлунку змій, виділяючи яйця разом із випорожненнями рептилії. Їх можуть поїдати невеликі ссавці, як-то коали, у яких паразити проходять личинкові стадії в очікуванні, коли їх з'їсть остаточний хазяїн, тобто пітон. Теоретично, людина теж може заразитися яйцями Ophidascaris, але вона є випадковим хазяїном і до цього часу подібного не реєстрували, що робить випадок австралійки ще більш незвичним. Пацієнтка, імовірно, заразилася гельмінтом, коли збирала їстівні дикі рослини поблизу озера біля дому, де водяться строкаті пітони. Вона могла інфікуватися як безпосередньо при контакті з травою, так і споживши недостатньо промиті рослини.

Як проявилася інфекція?

Перші симптоми у жінки почалися у січні 2021 року. Вона мала біль у животі, діарею, а пізніше гарячку, кашель і важкість дихання. Лікарі припускають, що у цей час паразити мігрували із травного тракту в інші органи, як-от печінку та легені. Утім, зразки тканин легень у той час не вказали на наявність паразитів, оскільки лікарі шукали відомих збудників хвороби у людей. Між тим, до 2022 року жінка вже стала скаржитися на депресивність та проблеми з пам'яттю, через що лікарі призначили їй обстеження мозку на магнітно-резонансному томографі. Тоді медики й помітили дивне ураження мозку та вирішили взяти зразок його тканин на біопсію.

Вже під час операції хірурги помітили, що всередині ураження перебуває ниткоподібна структура, яка виявилася живим і рухливим 8-сантиметровим гельмінтом. Паразитологи визначили його, зокрема за допомогою генетичного аналізу, як личинку третьої стадії O. robertsi. Протягом 10 наступних тижнів пацієнтка приймала протигельмінтні препарати, завдяки чому у її крові зникли маркери інфікування гельмінтами. І хоча через шість місяців її нейропсихічні симптоми зменшилися, але повністю не зникли.

Лікарі висновують, що описаний ними випадок ще раз наголошує про зростання ризику появи нових патогенів людини у зв'язку з частішим перетинанням людського та тваринного середовищ. Також вони відмічають, що хоч O. robertsi природно населяє лише Австралію, але інші представники роду Ophidascaris заражають змій по всьому світу, вказуючи на ризик майбутніх інфекцій в інших країнах.