Ін'єкція безпечного модифікованого ВІЛ, у якого вчені вирізали більшість генів, допомогла знизити в макак кількість патогенного варіанту вірусу у 10 000 разів. Завдяки цьому тварини прожили суттєво довше за своїх нелікованих родичів. Науковці сподіваються, що подібним чином можна було б лікувати ВІЛ-інфекцію й у людей, замінивши пожиттєвий прийом антиретровірусних препаратів. Дослідження опубліковане у журналі Science.
Як ВІЛ може допомогти боротися з ВІЛ?
Дослідження ще десятиліття тому вказували, що серед вірусів часом виникають такі мутовані варіанти, що здатні природно блокувати та витісняти собою початковий варіант вірусу. Явище було описане, наприклад, для вірусу грипу. Через це останніми роками науковці припустили, що це можна використати для боротьби з вірусними інфекціями — створити такий мутований варіант вірусу, який не завдаватиме шкоди організму, але витіснить попередній «шкідливий варіант». У науковій літературі він отримав назву терапевтичної інтерферуючої частинки (therapeutic interfering particle, TIP).
Оскільки за частинками ВІЛ теж помічали ознаки виникнення мутованих варіантів, що шкодять самому ВІЛ, то науковці Каліфорнійського університету в Сан-Франциско з колегами вирішили створити TIP проти цієї інфекції.
Як підійшли до створення терапевтичного ВІЛ?
Щоб зробити безпечний варіант ВІЛ, вчені вирізали майже всі гени у вірусів з потенціалом витісняти інші віруси свого виду. При цьому вони залишили робочими гени, які відповідальні за відтворення у клітинах. Таким чином, вірусні частинки могли вільно розмножуватися, заражаючи клітини, причому швидше за початковий варіант вірусу через менший геном, але не завдаючи клітинам шкоди.
Випробувати TIP проти ВІЛ у дії вирішили на шести дитинчатах макак, ввівши їм модифіковані віруси ін'єкцією. Через 24 години тваринам ввели дозу патогенних вірусів — уподібнені до людських хвороботворні віруси мавпячого імунодефіциту. Протягом 30 тижнів у п'яти з шести макак кількість патогенів знизилася з пікових 100 тисяч частинок на мілілітр крові до 10 тисяч частинок. Натомість у групі нелікованих TIP макак троє з чотирьох тварин захворіли від мавпячого вірусу та їх довелося приспати ще на 16 тижні експерименту.
Як результати можна використати у людей?
Дослідники планують продовжити роботу у цьому напрямку, оскільки вважають, що з неї може вийти новий привабливий для пацієнтів спосіб лікування ВІЛ-інфекції. Хоч теперішні антиретровірусні препарати й допомагають ефективно знизити кількість вірусних частинок у крові до безпечного рівня, їх потрібно приймати протягом всього життя. Натомість теоретично лікування за допомогою TIP полягатиме в єдиній ін'єкції, що може допомогти людям, яким важко дотримуватися режиму тривалого лікування.
Іншою перевагою нового підходу вчені вважають те, що модифіковані безпечні варіанти ВІЛ передаватимуться поміж людьми так само, як і дикі варіанти. Це означає, що вони потенційно можуть діяти як профілактика ВІЛ/СНІД.
- Іншим потенційним методом лікування ВІЛ-інфекції розглядають використання антитіл лам — з ними вдалося знищити до 96 відсотків вірусів 208 різних штамів.