Єхидни надули бульки з носа й охолодилися в австралійську спеку

Австралійські біологи з'ясували, що єхидни витримують вищу температуру, ніж раніше вважалася для них максимальною, і встановили механізми терморегуляції, які це забезпечують. Одним із них виявилося надування бульки з носа, яка сприяє випаровуванню вологи, а отже й охолодженню тіла єхидн. Дослідження опубліковане в журналі Biology Letters.

Термографія єхидн. Christine Elizabeth Cooper, Philip Carew Withers / Biology Letters, 2023

Термографія єхидн. Christine Elizabeth Cooper, Philip Carew Withers / Biology Letters, 2023

Що не так із терморегуляцією єхидн?

Єхидни (Tachyglossus aculeatus) хоч і населяють теплу Австралію, але досліди показали, що вони мають доволі низьку температуру тіла (32 градуси Цельсія при температурі довкілля 25 градусів), а 35-градусна спека є для них навіть летальною, підіймаючи температуру тіла до понад 38 градусів Цельсія. Пояснюють це тим, що на відміну від більш високорозвинених ссавців, вони не охолоджуються потом, диханням або вилизуванням, тож мають погану терморегуляцію.

Захисною поведінкою від перегріву вважають схильність єхидн вести нічний спосіб життя влітку, щоб уникнути активності в спекотні години. А проте, їх заставали в укриттях, де температура повітря перевищувала потенційно летальну, і в них виявляли здатність випаровувати воду з тіла. Точні механізми охолодження єхидн дотепер були невідомі, але біологи Університету Кертіна їх встановили.

До чого тут бульки з носа?

Науковці протягом 2020-2021 років з січня по грудень робили спостереження за 124 дикими єхиднами за допомогою тепловізійної інфрачервоної камери. У сумі вони зібрали 34 дні із записами, на яких можна помітити, як змінюється температура тіла єхидн за різної температури повітря.

Так з'ясувалося, що єхидни активні за температури, яка на 5 градусів вища за ту, яка вважалася максимальною температурою для активності. Ба більше, тварини займалися своїми справами навіть за температури, яка на 2 градуси вища за ту, що вважалася летальною для них.

Одним із механізмів, який вберігає єхидн від перегріву, виявилася втрата тепла частинами тіла, які позбавлені голок, як-от животом і ногами. До того ж, охолодженню сприяє рухливість голок, підіймаючи які тепло легше покидає тіло.

Але крім цих термальних вікон, які доволі очікувані, вчені виявили незвичайний спосіб охолодження за допомогою носа. Коли температура середовища суттєво зростає, тварини надувають зі слизу бульбашку, яка лускає на кінчику носа і зволожує його. Випаровуючись, ця вода забирає частину тепла й охолоджує кров єхидни, вважають дослідники. Такі пристосування допомогли цим тваринам поширитися по всьому австралійському континенту й, можливо, допоможуть їм втриматися за глобального потепління.